سرمربی مستعفی تیم استقلال مدعی شد بعد از بازی برابر پدیده خراسان قصد جدایی از جمع آبی‌پوشان را داشته، اما به درخواست دستیارانش از این کار صرف‌نظر کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، علیرضا منصوریان پس از تساوی یک - یک استقلال تهران مقابل ذوب‌آهن، اظهار داشت: عذرخواهی می‌کنم دیر آمدم، چون داخل رختکن بودم و با بازیکنان صحبت می‌کردم. پیش از اینکه درباره بازی صحبت کنم، ابتدا از پیشکسوتان فوتبال بابت اتفاقاتی که در برنامه ۹۰ افتاد که حتی صدای علی‌پروین و علی جباری را هم در آورده بود، معذرت می‌خواهم. همچنین از مردم ایران که سواد اجتماعی بالایی دارند از آنها هم بابت آن اتفاقات عذرخواهی می‌کنم، چون اتفاقات بدی بود و نقاط تاریکی بود که در آن برنامه به قداست مربیگری توهین شد، از عادل فردوسی‌پور خرده نمی‌گیرم. چون برنامه او در مسیر خوبی در حال حرکت بود که خودش هم گفت نباید اسرار خانواده فاش شود. آن برنامه نقطه تاریکی بود که بابت آن از همه و به خصوص پیشکسوتان عذرخواهی می‌کنم.

خدا به جوانی‌ام رحم کرد که هم دربی را بردیم و هم دوم شدیم

وی ادامه داد: سال گذشته حدود ۱۷ - ۱۸ ماه پیش وقتی که به استقلال آمدم یادم هست، در آکادمی فوتبال یک کنفرانس خبری برگزار کردم که خیلی سر حال و با ذوق زیاد می‌خواستم کارم را شروع کنم، طی این مدت مطمئناً هواداران به من کمک زیادی کردند، اما شرایط که جلوتر رفت تیم کم کم با حواشی روبه‌رو شد، من در آن کنفرانس خبری گفتم که دربی را می‌بریم و بعد دیدم که استقلال چهار پنج سال است که موفق نشده در دربی پیروز شود و به خودم گفتم که این چه قولی بود که من دادم. در ادامه در کنفرانس گفتم که تیم را آخر فصل به رده اول یا دوم می‌رسانم، که خدا را شکر خداوند به جوانی‌ام رحم کرد که ما موفق شدیم هم در دربی پیروز شویم و هم تیم را در رده دوم تحویل دهیم.

از هوادار استقلال بابت شعارهایی که شنیدم ناراحت نیستم

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال اضافه کرد: من در استقلال روز‌های خوبی را داشتم و به نقطه‌ای که فکر می‌کردم نقطه ایده‌آلی است، رسیده بودم، من قبل از اینکه به استقلال بیایم می‌توانستم سال قبل‌تر به‌عنوان سرمربی به استقلال بازگردم، اما صبر کردم. در روزی که ما اولین تمرین‌مان را با استقلال در کمپ برگزار کردیم حدود پنج هزار نفر جمعیت به آنجا آمده بود. این صحنه برای من خیلی لذت‌بخش و بسیار ایده‌آل بود. هوادارانی که امروز روی سکوها شعار حیا کن، رها کن سر دادند، من از آنها اصلاً‌ ناراحت نیستم. به‌هر حال سن این هواداران عوض شده است. درگذشته روی سکوها هواداران پیشکسوتی بودند که حتی تجربه آنها از سرمربی تیم هم بیشتر بود. من به عشق استقلال در سن شش هفت سالگی هوادار این تیم شدم و در سکوهای ۱۸ - ۱۹ و ۲۰ می‌چرخیدم. به همین دلیل الان اصلاً از هوادار استقلال بابت شعارهایی که شنیدم ناراحت نیستم. می‌دانم این هواداری که روی سکو هست روزهای خوبی را با من گذرانده است. هرچند در سال‌های گذشته ما بزرگانی چون مظلومی، دهداری، حجازی و پورحیدری را از دست دادیم اما من هنوز استقلال را با قهرمانانش دوست دارم و از وقتی که وارد این تیم شدم مواظب بودم شأن قهرمانان این تیم شکسته نشود و شعار حیا کن، رها کن برای من به بدتر از آن ختم نشود. هرچند که برای افرادی در گذشته رخ داده بود.

به این نقطه رسیدم که هوادار مانند سال گذشته صبر ندارد

منصوریان افزود: بعد از بازی در رختکن با بازیکنانم صحبت کردم و آنها را نصیحت کردم که حرمت‌ها را نشکنند و به پیشکسوتان احترام بگذارند. من می‌توانستم پس از بازی مقابل پدیده از تیم بروم. من نمی‌خواهم بگویم که فلانی پشتم را خالی کرده است یا از اتفاقات برنامه ۹۰ ناراحت هستم. واقعاً درباره این برنامه خنده‌ام می‌گیرد که فکر کنم باید ثابت کنم که دروغی نگفته‌ام. خدا را شکر خودم را در این برنامه کنترل کردم و خیلی از کوره در نرفتم. باید بگویم که مرا به آخر خط رساندند. یک زمانی هست که شما به آخر خط رسیده‌اید، اما شما را در فوتبال ایران به آخر خط می‌رسانند. به این نقطه رسیدم که هوادار مانند سال گذشته صبر ندارد. در دیدار مقابل ماشین‌سازی در فصل گذشته راحت از این تونل می‌رفتم، اما زمانی که امروز می‌خواستم از این تونل رد شوم بهتاش فریبا که اشک در چشمانش جمع شده بود، اجازه این کار را نداد. من با این ادبیات حیا کن، رها کن آشنا نیستم. مگر چه چیزی می‌شود که من از این تونل عبور کنم؟ من دست پرورده همین هواداران هستم. آنها مرا تبدیل به شماره ۱۰ و سپس سرمربی استقلال کردند.

بعد از بازی مقابل پدیده می‌خواستم بروم اما دستیارانم گفتند بمان و بجنگ

وی در ادامه تصریح کرد: فکر می‌کنم صبر برای تولیدات داخلی خیلی کم است. من آدم شجاعی هستم و می‌گویم که مرا به آخر خط رساندند. در این دو هفته تنهاترین آدم بودم و خانواده‌ام خیلی اذیت شدند. بازیکنانم هم شرایط سختی را پشت سر گذاشتند. من می‌توانستم پس از شکست مقابل پدیده از استقلال بروم، زمانی هم که به وسط زمین رفتم خدا را شکر کردم و آماده رفتن شدم، اما دستیارانم گفتند بمان و بجنگ. امروز هم که بازی شروع شد با انرژی خوبی بالا آمدم، اما احساس کردم که سکوها ملتهب است. پس از گل ما نیز هواداران ۲ شقه شده بودند و خدا را خوش نمی‌آید که هواداران انقدر اذیت شوند. فهمیدم که یک آفساید می‌تواند سرنوشت یک مربی را عوض کند.

می‌گویند که انسان‌های بی‌مو خوش‌شانس هستند اما من نبودم!

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال ادامه داد: چند وقت پیش محمدرضا ساکت صحبت‌هایی را به بهتاش فریبا گفته بود. نمی‌خواهم بگویم که چه اتفاقاتی رخ داد. آقای تورک مرا به کمیته اخلاق دعوت کرد و برخلاف قوانین ۳ بازیکن مرا محروم کردند، به نظرم می‌شد جلوی اینها را گرفت. می‌گویند که انسان‌های بی‌مو خوش‌شانس هستند اما من نبودم!

هواداران استقلال گفتند حیاکن و رها کن اما بازهم آنها را دوست دارم

منصوریان همچنین گفت: روی صحبتم با مهدی تاج است. می‌خواهم بگویم که فوتبال ادامه دارد و باید فوتبالی‌ها در مسند بمانند. یک آفساید می‌تواند سرنوشت یک تیم را عوض کند و شما دیدید که ما پس از گل حریف چند موقعیت را از دست دادیم. امروز آخر خط من است. من هواداران استقلال را با وجود سردادن شعار «حیا کن رها کن» دوست دارم. آنها سال گذشته صبر کردند و من تیم را درست کردم.

امروز از تیمی که به عشق آن مربی شدم، جدا می‌شوم

وی اظهار داشت: می‌توانستیم در نیمه اول با دو سه گل به رختکن برویم، اما بازیکنانم به دلیل استرسی که داشتند نتوانستند از موقعیت‌ها استفاده کنند. بازیکنانم خیلی زحمت کشیدند و در صورت هر کدام از آنها می‌دیدم که می‌خواهند برای سرمربی خود جان بدهند. هر کدام از آنها یک خوشه از این کلاف را گرفته بودند. من امروز از تیمی که به عشقش مربی شدم جدا می‌شوم. وقتی یک نفر مربی استقلال می‌شود باید آماده انتقادات نیز باشد و من بابت این مسئله از پیشکسوتان ناراحت نیستم، چون آنها نیز زحمت کشیدند.

افتخار می‌کنم که شاگر مکتب استقلال هستم

سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: به بازیکنانم گفتم که روز آخرم است و دیگر نمی‌توانم خانواده استقلال را اذیت کنم. از مربیان و سرپرست تیم تشکر می‌کنم. من عاشق لبخند این دو نفر بودم و افتخار می‌کنم که شاگر مکتب استقلال هستم. نمی‌خواهم هواداران بیش از این اذیت شوند و نمی‌توانم قول بازی بعدی را بدهم و امروز هم از همه خداحافظی کردم.

دیگر مقابل استقلال نمی‌ایستم حتی به قیمت فسخ قراردادم!

منصوریان همچنین خاطر نشان کرد: اگر به کار مربیگری ادامه بدهم، ان‌شاءالله بستری فراهم نشود که در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال قرار بگیرم. من در گذشته نمی‌دانستم زمانی که تیمم به استقلال گل می‌زند، باید خوشحالی کنم یا نه. اگر به کار مربیگری ادامه بدهم امکان ندارد در ورزشگاه آزادی جلو استقلال بایستم، حتی اگر این کار به قیمت فسخ قراردادم باشد.

از فدراسیون فوتبال و ساکت هیچ وقت نمی‌گذرم

وی خاطر نشان کرد: از فدراسیون فوتبال و ساکت هیچ وقت نمی‌گذرم. باید بگویم که یک آفساید می‌تواند یک زندگی را تمام کند.

از برنامه ۹۰ درس گرفتم و دیگر اشتباهم را تکرار نمی‌کنم

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال در واکنش به طرح این موضوع که شما در کنفرانس خبری که در آکادمی فوتبال برگزار کردید به هواداران قول دادید که یک روزی افشا می‌کنید که چه کسانی به استقلال ضربه می‌زنند، گفت: از من نخواهید که این را الان بگویم. من از برنامه ۹۰ درس گرفتم و دیگر این اشتباه را تکرار نمی‌کنم. وقتی اسم ساکت و فدراسیون را آوردم، چون واقعاً چیزهایی را به چشم دیدم. من در آبادان دیدم اشتباهات داوری را و همچنین در این بازی که یک گل آفساید سه امتیاز را از ما گرفت. اگر بخواهم اسم بیاورم باید اسم ۱۵ یا ۱۶ نفر را به زبان بیاورم. من به عادل اعتراضی ندارم، چون جریان برنامه‌ای که دارد جریانی چالشی است و دیگر نمی‌خواهم این قضایا تکرار شود. من گفتم نام کسانی را که به استقلال ضربه می‌زنند، اعلام می‌کنم و در این مدت هر یک ماه یک بار دو اسم به ذهنم می‌آمد.

استقلال هیولای درون دارد اما پرسپولیس آن را از خود دور کرده است

منصوریان ادامه داد: قدیمی‌ها می‌گفتند استقلال هیولای درون دارد و وقتی که وارد این تیم می‌شوید واقعاً می‌بینید که استقلال هیولای درون دارد. هیولای استقلال خود ما هستیم، کسانی که در این تیم هستند. ما همیشه نگاه می‌کنیم به صندلی داغ سرمربیگری و مدیریت این تیم و این هیولای درون ماست. فکر می‌کنم پرسپولیس در سال ۹۴ موفق شد از این هیولای درون فرار کند. شما الان در این تیم هیچ وقت سر و صدایی از پیشکسوتان این تیم نمی‌شنوید، اما در استقلال این هیولای درون هنوز وجود دارد. قبلاً گفته بودم که تیم رقیب ما چند سال پیش موفق شد این هیولا را از خود دور کند.

برای آوردن بعضی‌ها به استقلال واقعاً کار کارشناسی نشده است

وی در ادامه با اشاره به سیستم مدیریت باشگاه استقلال، تصریح کرد: ما در باشگاه تصمیمات شخصی داشتیم. یک مثال می‌زنم که بحث جمع شود، الان فکر می‌کنید اگر من را بردارند و بدون سواد و اطلاعات در یک وزارتخانه به عنوان وزیر بگذارند من چه عکس‌العملی خواهم داشت؟ من ذوق‌زده می‌شوم و در همان ابتدا تصمیمات عجیب و غریب می‌گیرم و دیگر نگاه نمی‌کنم که قبلاً در این وزارتخانه و در این ساختمان چه کسانی کار می‌کردند، تصمیماتی می‌گیرم و بعد هم پای آنها ایستادگی می‌کنم. برای آوردن بعضی‌ها به استقلال واقعاً کار کارشناسی نشده است و آنها به یکباره می‌آیند. از هواداران می‌خواهم شأن مدیریت باشگاه را حفظ کنند، چون مدیر ما ۲۰، ۳۰ سال در فوتبال بوده است، اما شما وقتی آدم‌ها را بدون کارشناسی به مجموعه‌ای وارد می‌کنید، این می‌شود. ما در حوزه فوتبال به اشخاصی احتیاج داریم که فوتبال را بفهمند، برخی از افراد سیاسی وجود دارند که حتی آنها فوتبال را به خوبی می‌شناسند و می‌توانند کارشناسی کنند، که وجود این آدم‌ها هم در فوتبال می‌تواند مفید باشد. من نمی‌خواهم دوباره احساساتی شوم، اما این درخواست را دارم که اجازه بدهیم مدیران خوب به فوتبال بیایند نه این که حتماً از خود فوتبال باشند. یکسری آدم را بیاوریم که به جایگاه خودشان احترام بگذارند، چون وقتی طرف به خودش احترام بگذارد به شما هم احترام خواهد گذاشت.

تیم ما فوق‌العاده فضای استرس داشت و با نگرانی به زمین آمد

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال در پاسخ به این پرسش که چرا استقلال تنها یک موقعیت توسط علی قربانی به دست آورد، گفت: من این پرسش شما را به این عنوان که شما یک هوادار هستید، گوش می‌دهم. شما در جایگاه خبری آمده‌اید، اما انگار به‌عنوان یک هوادار احساساتی شده‌اید. در نیمه اول کاملاً مسلط بر بازی بودیم، اما اینکه چرا این عملکرد خوب فنی تیم به سرمنزل مقصود نمی‌رسد باید بدانید که تیم ما فوق‌العاده فضای استرس داشت و با نگرانی به زمین آمد. این در حالی بود که تیم ما پارسال نگران به زمین نمی‌آمد. ما سال گذشته عقب می‌افتادیم و می‌بردیم، ۱۰، ۱۱ بازی را با پیروزی‌های سه گله به پایان رساندیم. برای خلق موقعیت بازیکنان باید فضای روحیه خوبی داشته باشند. به جرأت می‌گویم اگر می‌توانستیم یک بر صفر پیروز شویم شما می‌گفتید استقلال از بحران خارج شده است.

نمی‌دانستیم با گریه‌های نورافکن چه کنیم

منصوریان افزود: مقابل پدیده بازیکنان ما پنج بار با دروازه‌بان حریف تک به تک شدند، اما این موقعیت‌ها را از دست دادند که این به خاطر استرس تیم بود. با تمام احترامی که برای گل‌گهر سیرجان قائلم معتقدم استقلال باید این تیم را خیلی راحت شکست می‌داد، اما در این بازی هم موقعیت‌های زیادی از دست دادیم. من هم زمانی مانند شما یک هوادار بودم و از این وضعیت ناراحت می‌شدم، اما بدانید تیم ما استرس زیادی داشت. اگر فیلم نیمه دوم بازی را یکبار دیگر نگاه کنید می‌بینید که ما چند بار موقعیت‌های خوبی را از دست دادیم، اما باید اعتمادبه‌نفس را از روی سکوها بگیریم. بازیکن ما نگران است. آنها در رختکن گریه می‌کردند و نمی‌دانستیم با گریه‌های پشت سر هم نورافکن چه کنیم. این چند پیام دارد، شرایط ما اکنون خوب نیست، برای به موفقیت رسیدن باید حدود ۱۵، ۲۰ آیتم را داشته باشیم. آیتم اول در ورزشگاه آزادی، سکوهاست و عامل دوم نحوه آمادگی تیم. ستاره‌ها نیازی به کار تاکتیکی ندارند و زمانی که می‌بینیم ستاره‌ها شرایط مطلوبی دارند و اعتمادبه‌نفس خوبی هم می‌گیرند نباید موفقیت تیم را به پای کارهای تاکتیکی گذاشت.

خنده عضو هیئت مدیره باشگاه برایم خیلی عجیب بود

وی با بیان اینکه شب بازی با پدیده فضای بدی را داشته است، اظهار داشت: فردای شب برنامه ۹۰ و زمانی که تکرار این برنامه را دیدم خنده‌ام گرفت و خنده عضو هیئت مدیره باشگاه برایم خیلی عجیب بود. باید حرف‌ فردوسی‌پور را گوش می‌دادیم و از این موضوع بیرون می‌آمدیم، اما الان شب سختی را پشت سر نگذاشتیم. گفتیم که اگر ببریم می‌رویم برای بهبودی شرایط تیم و اگر هم شکست بخوریم پیش‌بینی این اتفاقات را کرده بودیم.

۵۰ نفر می‌گویند ما منصوریان را به استقلال آوردیم!

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال در خصوص صحبت‌های قلعه‌نویی که گفته بود من منصوریان را به استقلال آوردم، یادآور شد: من حدود ۴۵، ۴۶ سال دارم و ۵۰ نفر می‌گویند ما منصوریان را به استقلال آوردیم، بعضی از این افراد که مربی من هم نبودند و به من می‌گویند یادت می‌آید ما تو را به استقلال آوردیم و من هم شک می‌کنم که نکند آنها باعث آمدن من به استقلال شدند، در آمدن من به استقلال چهار نفر دخالت داشتند. یکی نصرالله عبداللهی بود، که زمانی که از بازیکنی خوشش بیاید او را برای حضور در استقلال کاندیدا می‌کند. زمانی که روبه‌روی استقلال بازی می‌کردم اگر حدود ۱۰۰ نمره خوب بودم، مقابل استقلال ۱۰ هزار خوب بازی می‌کردم تا مربیان این تیم مرا ببینند و به استقلال بیاورند. پس از عبداللهی، بهتاش فریبا بود که باعث آمدن من به استقلال شد. بله، قلعه‌نویی هم برای آمدن من به استقلال خیلی کمک کرد.

با تمام وجودم قلعه‌نویی را دوست دارم

منصوریان افزود: آن زمان یعنی سال ۷۳ موبایل نبود، یا اگر هم بود ما در جنوب شهر نداشتیم. همان زمان‌ها یک مدل موبایل به نام آلکاتل آمد که حدود دو متر بود. یک روز خوابیده بودم. ما در محله خود زیاد خودمان را جای یکدیگر جا می‌زدیم و من این شوخی را با بازیکنان تیم ملی در سال ۹۸ زیاد انجام می‌دادم. یک نفر تماس گرفت، گفت من قلعه‌نویی هستم و عبداللهی و بهتاش فریبا به من خبر دادند که ما منصوریان را می‌خواهیم. من به دوستم که تلفن را برداشت گفتم قطع کن این یکی از بچه محل‌های خودمان است، اما این دوستم گفت صدای کسی که تلفن زد شبیه قلعه‌نویی است. خودم بیدار شدم و تلفن قلعه‌نویی را جواب دادم و گفتم خدایا قربانت بروم، قلعه نویی به من گفت عبداللهی و فریبا تو را می‌خواهند، اما یک چیز را باید بدانی ما پول نداریم. من هم گفتم می‌آیم. من با تمام وجودم قلعه‌نویی را دوست دارم.

۴ نفر به استقلالی شدنم کمک کردند

وی با بیان اینکه گذشته‌اش را فراموش نکرده است، تصریح کرد: ما به کارخانه یخ آمدیم و نصرالله عبداللهی را دیدیم. یک نفر دیگر از این چهار نفر که به استقلالی شدنم کمک کردند، حاج کاظم اولیایی بود که رضایتنامه‌ام را از پارس‌خودرو گرفت و بهمن ۷۳ به استقلال آمدم.

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال در پاسخ به این پرسش که به نظرش چه کسی جایگزین او در استقلال خواهد شد، گفت: اگر الان اسمی بیاورم ذهن باشگاه را به‌هم می‌‌زنم و اگر نفر بعدی بیاید و اتفاقی بیفتد تا سکوها ملتهب شوند من هم شرایط بدی برای او ایجاد می‌کنم.

رحمتی قداست من نه، قداست مربیگری را شکست

منصوریان در پاسخ به این پرسش که «آیا از رحمتی دلگیر است یا خیر؟»، خاطر نشان کرد: من به او گفتم که همه چیز خوب بود، اما او در برنامه ۹۰ قداست مرا نشکست بلکه قداست مربیگری را شکست. من با بازیکنان باتجربه تیم مانند خسرو حیدری و مجتبی جباری صحبت کردم و گفتم که پشت هم باشید. از این دو بازیکن خواستم که به رحمتی کمک کنند. به بزرگ‌ترهای استقلال گفتم اگر من هم در استقلال نباشم شما پشت هم بمانید و تیم را حمایت کنید تا جوان‌های تیم با هم اختلافی پیدا نکنند.

پایین‌ترین توقع من از رحمتی این بود که در حضور من و مدیرعامل باشگاه صحبت نمی‌کرد

وی ادامه داد: یک نفر می‌تواند با ادبیات درست برای خودش بزرگی کسب کند و همان نفر می‌تواند با ادبیات غلط یک جایگاه دیگری برای خود ایجاد کند. پایین‌ترین توقع من از رحمتی این بود که وقتی دید سرمربی و مدیرعامل باشگاه روی آنتن زنده حضور دارند، می‌گفت سرمربی آنجاست، خداحافظ. او نباید در این مورد مقاومت می‌کرد، اما تلاش کرد در آن شرایط مطلبی به نفع خود عنوان کند. من یک شخصیت حقیقی دارم که ممکن است با رحمتی شوخی هم بکنم، اما من به‌عنوان یک شخصیت حقوقی نماینده مربیان هستم و فکر می‌کنم قداست مربیان لطمه خورد. نمی‌توانم شفاف‌تر از این توضیح بدهم.

برای بودن در مسند سرمربیگری استقلال باید بستر لازم فراهم باشد

منصوریان خاطر نشان کرد: در حال حاضر فوق‌العاده خسته هستم و البته تنها در استقلال. برای بودن در مسند سرمربیگری استقلال باید بستر لازم فراهم باشد، مگر اینکه در مسیر مربیگری‌ام بتوانم یک روند رو به رشد پیدا کنم تا روی سکو بدانند که یک مربی جوان ایرانی هم می‌تواند موفق باشد.

قطبی گریه می‌کرد اما چون دستیارش بودم او را درک نمی‌کردم

وی ادامه داد: یک بار که دستیار افشین قطبی بودم، پس از بازی با کره جنوبی خیلی گریه کرد، اما باز هم نمی‌توانستم خوب درکش کنم، چون دستیار بودم. می‌خواهم به نسل بعد از خودم بگویم که اگر می‌خواهند سرمربی استقلال شوند، بستر خیلی سختی در اینجا وجود دارد و باید روزی ۸، ۹، ۱۰ ساعت وقت بگذارند. دستیاری کار سبکی است و می‌توان در کنار سرمربی ایستاد و فیگورهای لازم را هم گرفت. من استقلال را خیلی دوست دارم. در واقع اول استقلال، دوم استقلال و سوم هم استقلال دوست دارم و چهارم رئال مادرید و میلان.

اینقدر که از خودمان ضربه خوردم از پرسپولیسی‌ها نخوردم

سرمربی مستعفی استقلال درباره پرسپولیس گفت: پرسپولیس حریف قابل احترامی است. من اینقدر که از حوزه خودمان ضربه خوردم، از پرسپولیس ضربه نخوردم. واقعاً خجالت می‌کشم به علی پروین زنگ بزنم. من افتخار می‌کنم که سال گذشته پرسپولیس را شکست دادم، اما از آن حرکات جلفی که برخی جلوی حریفان انجام می‌دهند، نکردم، چون خودم روی این سکو بوده‌ام و شرایط را می‌دانم.این القاب و اعدادی را هم که شما می‌گویید، برای هواداران است، نه برای ما که جزو استقلال و پرسپولیس هستیم.

جباری یک استعداد فوق‌العاده در مربیگری دارد

وی درباره حضور مجتبی جباری در استقلال هم خاطر نشان کرد: مجتبی جباری یک استعداد فوق‌العاده در مربیگری دارد. من در مورد این آدم یک مسئله را بگویم که او بسیار آدم خوبی است و در این چند ماهی که در تیم حضور داشت به خوبی فهمیدم که علائم خوبی از مربیگری در او دیده می‌شود. اما زیاد رک بودن در این حرفه زیاد هم خوب نیست.

حتماً در مراسم معارفه سرمربی جدید استقلال شرکت می‌کنم

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال تصریح کرد: مسئله‌ای که در صحبت‌هایم فراموش کردم عنوان کنم، این بود که جا دارد از گودرزی وزیر ورزش گذشته تشکر کنم، که من را به استقلال آورد و همچنین جا دارد از سلطانی‌فر هم تشکر کنم چون در این مدت فشارهای زیادی روی او بود که می‌گفتند من را باید بردارد. در کلاس‌های مربیگری آسیا به من گفتند که می‌خواهند یک مربی مطرح خارجی را جایگزین من کنند و وقتی من این موضوع را شنیدم بسیار خوشحال شدم که همچنین مربی خوبی می‌خواهد به استقلال بیاید. در کل هر کسی که به جای من به استقلال بیاید باعث خوشحالی من می‌شود و حتماً در روز معارفه او حضور پیدا خواهم کرد.

آینده استقلال بسیار روشن است

وی افزود: چه خوب است که برای مربی که بعد از ما می‌آید به جای آرزوی بدبختی، آرزوهای خوب بکنیم. آینده استقلال بسیار روشن است و دلیل نمی‌شود که حالا که منصوریان رفته بگوییم آینده این تیم تاریک خواهد بود. این را هم بگویم که استقلال در آینده جام به دست خواهد آورد، اما ساختار مناسبی را پیدا نخواهد کرد. جام یک بحث است و ساختار‌سازی در باشگاه هم یک بحث دیگر. فکر می‌کنم باشگاه بایرمونیخ تاکنون دو یا سه مدیر عوض کرده باشد. این می‌شود ساختار که با ایده و فلسفه یک باشگاه جلو می‌رود و مربیانی که وارد این باشگاه می‌شوند، پشت این ساختار حرکت می‌کنند.

استقلال می‌تواند در لیگ مدعی شده و قهرمان جام حذفی شود

منصوریان همچنین تأکید کرد: استقلال هم باید به یک نقطه ایده‌آل برسد و برای ایده‌آل شدن مشکلات زیادی در راه دارد. مطمئناً بی‌ارزش‌ترین امکانات فوتبال در استقلال وجود دارد و برای رفع این مشکلات یک عزم ملی شکل بگیرد. استقلال می‌تواند جام حذفی را از آن خود کند و حتی با یک تغییر مسیر ناگهانی می‌تواند در ادامه در لیگ برتر هم مدعی شود.

من نگفتم می‌خواهم تا سال ۱۴۰۰ در استقلال بمانم

سرمربی مستعفی استقلال وعده‌های برای ساختن این تیم در سال ۱۴۰۰ داده بود. خبرنگاری این بحث را به میان کشید که وی در پاسخ اذعان داشت: من در آن زمان در مورد ماندنم تا سال ۱۴۰۰ حرفی نزدم. من گفتم استقلال می‌تواند تا آن سال شرایط خوبی را داشته باشد. امروز به پندار توفیقی گفتم که همه جوان‌هایی که در تیم حسین کاظمی، فدایی و نوازی و در تیم‌های پایه حضور دارند، بازیکنان خوبی هستند. از او خواستم قرارداد آنها را تا هفت سال دیگر تمدید کنند. من از این لحاظ گفتم که تا سال ۱۴۰۰ استقلال بازیکنان خوبی خواهد داشت، که بعد از این حرف موجی بلند شد که منصوریان می‌خواهد تا آن موقع در استقلال بماند و حالا ما باید چه کار کنیم.

برای مربیگری باید حمایت شوید نه اینکه فقط ۲ هفته مهلت بدهند

وی در واکنش به اظهارنظر یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه به خاطر هواداران دلایل ناکامی استقلال را شفاف‌تر مطرح کنید، گفت: من اگر چیزی را برای خودم و شما خوب بخواهم همه چیز درست خواهد شد، در غیر این صورت سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. شما اگر مربی جوانی هستید باید از همه جا حمایت شوید و نمی‌شود که گفت تنها دو هفته مهلت دارید. این فلسفه فوتبال نیست. وقتی شما وارد قسمتی از فوتبال می‌شوید حداقل نیاز به هفت یا هشت ماه فرصت دارید. اگر سال گذشته تیم خوب نبود می‌گفتیم بله پارسال فصل خوبی نبوده است، اما می‌دانید که چقدر برای ما بردن پرسپولیس در دربی مهم بود؟ شما همه این اتفاقات را کنار هم بگذارید. برای اینکه من به این جایگاه برسم زمان بسیاری صرف شده است. آدم‌های زیادی مانند کی‌روش و افشین قطبی روی من وقت گذاشتند. شاید این آخرین باری باشد که من به این شکل و این‌قدر صریح حرف می‌زنم. سردبیر یکی از رسانه‌ها در این دوران به من زنگ می‌زد و می‌گفت راست است که شما ساعت چهار سر تمرین می‌روید و تمرین را پنج شروع می‌کنید. وقتی شما می‌بینید که یک آدم با این ادبیات با شما حرف می‌زند خسته می‌شوید.

اگر در سال اول حضورم در استقلال جام می‌گرفتم باید الان فرار می‌کردم

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال ضمن اشاره به عملکرد باشگاهش در فصل گذشته ادامه داد: اگر من در سال اول حضورم در استقلال موفق به گرفتن جام می‌شدم باید الان فرار می‌کردم. در فوتبال ما باید همه مسائل با همدیگر همخوانی داشته باشد. وقتی بایرن مونیخ گواردیولا را به‌عنوان سرمربی تیمش انتخاب می‌کند، این فرد برای این باشگاه چند جام به ارمغان می‌‌آورد و در ادامه با رقمی هنگفت به منچسترسیتی می‌رود، اما در این تیم نمی‌تواند نتیجه بگیرد، این فلسفه فوتبال است. الان دو سال است که به من می‌گویند برای تیم یک تمرین دهنده بیاور و من فقط بروم کنار زمین و همه بگویند که سرمربی تیم آمد. سرمربی فوتبال در ایران باید همه چیز را مدیریت کند، هم تمرین را و هم مسائل دیگر را.

چون به کارم اطمینان دارم و زحمت کشیده بودم، تا آخرین لحظه ماندم

منصوریان در خصوص اولتیماتومی که به او داده شده بود نیز خاطر نشان کرد: شما اگر حساب کنید که می‌توانید موفق باشید به کارتان ادامه می‌دهید. اگر من بعد از اولتیماتوم بیایم و بگویم که خداحافظ انگار که آدم متشخصی هستم، اما آدم برای خانواده خود می‌جنگد و من هم همین کار را کردم. چون به کارم اطمینان دارم و زحمات زیادی هم برای تیمم کشیده بودم، سعی کردم که تا آخرین لحظه در تیم بمانم.

آنهایی که از بیرون آمدند سکوها را ملتهب می‌کنند

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد در صورت عدم موافقت هیئت مدیره با استعفای او دوباره به نیمکت استقلال برگردد، عنوان کرد: نه من یک تصمیم می‌گیرم و همان کار را انجام می‌دهم، من اگر بمانم در رشت هم بروم و مقابل سپیدرود پیروز هم شوم بازهم پس از آن با اولین توپی که به تیرک من می‌خورد باید حواسم به سکو‌ها باشد. هرچند خود شما می‌دانید سکوها چطور ملتهب می‌شود. برخی از افرادی که از بیرون آمدند سکوها را ملتهب می‌کنند. در فصل گذشته هم آنها به دلیل اینکه هواداران پشت من بودند نمی‌توانستند سکوها را ملتهب کنند و مجبور بودند با مردم همسو شوند، چون من دربی را برده بودم و به همه تیم‌ها سه تا سه تا گل می‌زدیم.

وقتی می‌بازید نتیجه برای کادر فنی است

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال در واکنش به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا اشکالات فنی خود او باعث التهاب هواداران و اعتراض به تعویض‌های او نشده است، خاطر نشان کرد: فضای استادیوم امروز به گونه‌ای بود که اگر هر بازیکنی وارد زمین می‌شد این اتفاقات می‌افتاد. شما نگاه کنید تعداد اشتباهات بازیکنان ما پس از شروع شعارهای هواداران چند برابر شد. وقتی می‌بازید نتیجه برای کادر فنی است. امکان ندارد بازیکن مقصر باشد. بازیکن وسیله‌ای است در دست کادر فنی. ما امروز حسن بیت‌سعید را تا لحظه‌ای که فکر می‌کردیم خیلی خوب کار کرده در پست خود حفظ کردیم، مهدی قائدی را هم با توجه به اینکه قابلیت دور زدن و کنترل توپ بسیار خوبی دارد به زمین بردیم، چون احساس می‌کردیم شاید در لحظات پایانی بازی نیاز به سانتر از جناحین داشته باشد.

اگر هواداران استقلال به سمتم برنمی‌گشتند قطعاً استعفا نمی‌دادم

منصوریان ادامه داد: باز هم می‌گویم من در هفت الی هشت بازی آخر خوش‌شانس نبودم که تمام هافبک‌های خودم را در زمین داشته باشم. عملاً شرایط روحی و روانی روی تیم ما تأثیر زیادی داشت. به طور کلی همه چیز دست به دست هم داد تا این اتفاقات رخ دهد. مطمئناً اگر کسی به شما اطمینان دهد و بگوید من پشت شما هستم شما صددرصد در کار خود موفق خواهید شد. اگر هواداران استقلال در دو هفته گذشته به سمتم بر نمی‌گشتند قطعاً امروز استعفا نمی‌دادم. به بچه‌ها هم گفتم که اگر من به رشت هم بیایم بازهم باید نگران سکوها باشم. من به بازیکنانم اعتراضی ندارم در صورت صورت تک تک آنها می‌دیدم که دوست دارند من در استقلال بمانم.

اگر بخواهم از آنهایی که به استقلال آسیب زدند اسم ببرم، یک لیست بلندبالا می‌شود

وی به خداحافظی سرمربیان پیشین استقلال از این تیم اشاره کرد و گفت: زمانی که پرویزخان از استقلال رفت، با دل پر رفت، امیرخان هم همین‌طور، بدترین روز مربیگری من سال گذشته در دیدار مقابل پیکان رقم خورد، من خداحافظی عمو نصی، منصورخان پورحیدری و حتی ناصرحجازی را هم از این تیم دیده‌ام. هیچ وقت یادم نمی‌رود ناصرخان با آن ابهتش سمت راست رختکن نشسته بود و داشت گریه می‌کرد. اینها برای فوتبال ما خیلی خطرناک است. همه اتفاقات هم برای همه سرمربیان به صورت یک شکل رخ می‌دهد. همه سال‌ها این تکرار شده و تکرار خواهد شد. ما می‌آییم از یکدیگر حمایت می‌کنیم، اما شما دیدید که منصورخان را هم یک دفعه رها کردند. نمی‌دانم چرا اما آن روز یک روز خاص هست که همه چیز برمی‌گردد، آدم‌هایی را که قبل از فصل دائماً کنار تیم بودند دیگر در سایه هم پیدا نمی‌کنیم. دلیل این که سرمربیان سابق اسمی از هیچ‌کس نبردند و من هم نمی‌برم این است که سال‌ها با آنها زندگی کردیم. شاید اگر یک خارجی بود می‌گفت که آقای X و Y به تیم آسیب زدند، اما ما باید اینها را در خودمان بریزیم. من پس از برنامه ۹۰ که گزیده‌هایی از آن را تماشا می‌کردم واقعاً خیلی بد بودیم. اگر بخواهم از آنهایی که به استقلال آسیب زدند اسم ببرم، یک لیست بلندبالا می‌شود. من با خیلی از اینها صبحانه، ناهار و شام خورده‌ام. یکسری اسم‌هایی را می‌گویم که شما اصلاً باور نمی‌کنید. اگر نام آنها را بگویم که می‌توانیم ۵۰ شب با آنها برنامه ۹۰ تولید کنیم!

درون تیم نه، اطرفیان تیم به ما آسیب می‌زدند

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال در واکنش به اینکه گفته می‌شود برخی از داخل این تیم به او آسیب می‌زدند، تصریح کرد: درون تیم من نه، اینها اطراف تیم بودند. اگر آقای قلعه‌نویی هم گفتند که یکسری افراد از داخل به استقلال ضربه می‌زدند در تیم من نبودند، من از این موضوع اطلاعی ندارم.

جباری و منتظری را آوردم تا عاقبت به خیر شوند

منصوریان با اشاره به جذب پژمان منتظری و مجتبی جباری یادآور شد: من خیلی علاقه داشتم که جباری و پژمان سال‌های آخر فوتبال‌شان را در استقلال بگذرانند، چون اگر این اتفاق نمی‌افتاد هیولای درون باشگاه استقلال نمی‌گذاشت که آنها به اینجا بیایند و این دو بازیکن از استقلال دور می‌شدند. من هر دو بازیکن را هم دوست دارم و خواستم با آوردن آنها به استقلال عاقبت به خیر شوند. خود من از آقای افتخاری خواستم که آنها را به استقلال بیاورند. این دو بازیکن با آمدنشان به استقلال انرژی خوب آوردند. ما با کسی حاشیه نداریم مگر من مشکلی با خسرو حیدری دارم. ما دو بازیکن سن بالای دیگری هم داریم که این بنده خداها اصلاً زبان ما را نمی‌فهمند؛ پادوانی و جپاروف. خوشحالم که نگذاشتم جپاروف به سپاهان برود و او را به استقلال برگرداندم. او مرد سال فوتبال آسیا شده است و پرستیژ استقلال را بالا می‌برد. همیشه نباید بگوییم یک بازیکن بزرگ شده و باید او را کنار بگذاریم. افتخاری راست می‌گوید، من به او زنگ زدم که جباری و منتظری را به استقلال بیاورد.

تسلیم شدن یعنی فاجعه

وی پس از مواجه شدن با صحبت‌های خبرنگاری که به او گفت: «من یک سؤال از شما دارم. می‌خواهم سؤالی از شما بپرسم مبنی بر اینکه هیچ‌گاه جوابش را ندادید، حالا که از سمت‌تان استعفا دادید پس لطفاً به این سوال من هم جواب بدهید که چرا سال گذشته پس از دریافت گل چهارم مقابل العین تیم را به جلو کشیدید و رو به بازی دفاعی نیاوردید؟»، منصوریان در این زمان گفت: وقتی در لیگ قهرمانان اروپا آ ث میلان ۳ بر صفر از لیورپول جلو می‌افتد باید آقای بنیتز روی نیمکت می‌نشست و می‌گفت ما که سه تا خوردیم پس بگذار روی نمکت بنشینم تا گل چهارم و پنجم و ششم را هم بخوریم. تسلیم شدن یعنی فاجعه. این برای مربی خیلی بد است که تسلیم شود. اگر یک مربی تسلیم شد همان روز باید از سمتش کنار برود. چند سال بعد در فینال لیگ قهرمانان اروپا میان بایرن مونیخ، منچستریونایتد همین اتفاق افتاد و به یکباره همه چیز برای منچستر برگشت. انسان با امید زنده است و من هم در زندگی‌ام همیشه امیدوارم و با امید از خانه بیرون می‌آیم.

از بودن کنار هواداران استقلال لذت بردم

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال در پاسخ به این سؤال که سال گذشته برای شما چطور سالی بود، تصریح کرد: سال گذشته برای من سال خوبی بود، اتفاقات خوبی افتاد و توانستم با استقلال نتایج خوبی بگیرم. من از بودن در کنار این هواداران لذت بردم.

وقتی دل می‌سوزانی و خیلی از کارها را خودت انجام می‌دهی، همین می‌شود

منصوریان در پاسخ به دیگر خبرنگاری که از او پرسید: «اگر به عقب برگردیم چه کارهایی را انجام نمی‌دهید؟»، گفت: اگر به عقب برگردم سعی می‌کنم همانند مربیان خارجی با یک روش بی‌رحم با باشگاه برخورد کنم. وقتی دل می‌سوزانی و خیلی از کارها را خودت انجام می‌دهی، همین می‌شود. مربی خارجی نمی‌فهمد زمین نداری، نمی‌فهمد در ارمنستان از اردو بیرون‌تان می‌کنند، او خودش بلیت می‌گیرد و به تهران بر می‌گردد و می‌گوید فردا تیم را به من تحویل بدهید. این یک فضای خطرناکی است که به همه آسیب می‌زند.

وی در ادامه از خبرنگاران دعوت کرد که یک شب در هر شعبه از رستوران‌هایش که دوست داشتند، میهمان او باشند.

می‌خواهم از فضای ملتهب و بی‌ادبانه مجازی دور باشم

سرمربی مستعفی تیم فوتبال استقلال در مورد حضور کمش در فضای مجازی گفت: شما (خبرنگاران) افراد فرهیخته‌ای هستید. من از شما یک سؤال می‌پرسم و دوست دارم جوابش را صادقانه بدهید، شما یک روز بیایید یک گل قرمز در صفحه شخصی‌تان بگذارید، سه روز بعد عکس یک گل آبی را منتشر کنید، کامنت‌های آن را هم باز بگذارید ۱۰ هزار نفر بی‌خود و بی‌جهت برای هر کدام از آن گل‌ها فحش رکیک کامنت می‌گذارند. من می‌خواهم از این فضای ملتهب و بی‌ادبانه دور باشم. مسی که فارسی بلد نیست، اما می‌روند و چهار هزار کامنت فحش برای او می‌گذارند. آن بنده خدا در آرژانتین و اسپانیا دنبال یک نفر بود که فارسی بلد باشد و اینها را برایش ترجمه کند. این برای ما خیلی زننده است که یک بازیکن سطح بالا مانند مسی بگوید که من پیش از این فکر می‌کردم سوغات ایران پسته و فرش است، اما الان فهمیدم که سوغات این کشور فقط فحش است. شاید شما باور نکنید اما هشت نه بچه ۱۰ ساله دارای صفحه‌هاتی با ۷۰، ۸۰ هزار دنبال کننده در فضای مجازی هستند. این بچه ۱۰ ساله صبح از خواب بیدار می‌شود و می‌خواهد دندان‌هایش را مسواک بزند. در آن هنگام احساس می‌کند که از منصوریان خوشش نمی‌آید و همان را در صفحه خودش منتشر می‌کند و بقیه هم او را دنبال می‌کنند.

به افتخاری گفتم هر پولی که به بازیکنان می‌دهید یک روز بعد از آن به من بدهید

منصوریان به انتقاد از شایعات موجود مبنی بر گرفتن کل مبلغ قراردادش، از استقلال پرداخت و تصریح کرد: خیلی ببخشید که این حرف‌ها را می‌زنم، اما چند روز پیش یک ابله احمق گفت که منصوریان کل قراردادش را که حدود چهار میلیارد است یک جا گرفته. اینکه شما می‌گویید من از فضای مجازی خبر ندارم، درست نیست. ۱۵ نفر هستند که اتفاقات مختلف در فضای مجازی را به اطلاع من می‌رسانند من از طریق این ۱۵ نفر بازیکنانم را کنترل می‌کنم که خدایی نکرده بازیکن جوان من با هر کسی عکس نیندازد و در هر جایی نپلکد. آن خبر ساعت ۱۰ صبح تولید شد و تا ساعت ۱۲ ظهر دو خبرگزاری همان را چاپ کردند. اصلاً فکر نکردند که باشگاه با چه عقلی می‌خواهد این کار را انجام بدهد. من به آقای افتخاری گفتم هر پولی که به بازیکنان می‌دهید یک روز بعدش به من بدهید. همچنین بخش بزرگی از پاداش‌های تیم را خودم تأمین کردم.

وی ادامه داد: من نمی‌دانم که صفحه شخصی‌ام در اینستاگرام، هک شده یا این صفحه را باطل کرده‌اند. من خودم از فضای مجازی بیرون آمدم چون خیلی از اتفاقات این چند وقت زیر سر همین صفحات مجازی است. مگر می‌شود یک شبه من قهرمان شوم و هفته سوم ... . (منصوریان در این زمان کمی مکث کرد و سپس گفت: کلمه برعکس «قهرمان» چه می‌شود؟ یادم رفت ولش کنید... .)

در یکی از مهم‌ترین جلسات باشگاه، تلفن باز بود!

منصوریان در پاسخ به این پرسش که آیا در فضای مجازی و اینستاگرام فعالیت دارد یا خیر، تصریح کرد: من هیچ صفحه اینستاگرامی ندارم. پسرم امیر یک صفحه دارد که آن هم شخصی است و تنها اعضای خانواده می‌توانند این صفحه را ببینند. به پسرم گفتم مگر چند صفحه به نام تو ایجاد کرده‌اند؟ یک عکس که پسرم در صفحه‌اش می‌گذارد در ۱۵ صفحه پخش می‌شود. احساس می‌کنم دارند ما را رصد می‌کنند. یک بار به برج میلاد رفتیم و یک عکس گرفتیم. ۱۰ دقیقه بعد نصف مردم ایران این عکس را داشتند. از صمیم قلبم می‌ترسم و زمانی که جایی می‌نشینم، همه اطراف خود را نگاه می‌کنم. در یکی از مهم‌ترین جلسات باشگاه، تلفن باز بود! شاید بخواهم برای بهترین رفیق یا یک عضو هیئت مدیره درد و دل کنم. در حساس‌ترین جلسات، موبایل باز بود. من این را می‌دیدم و به رئیس باشگاه هم گفتم. این یک فاجعه است.

هنوز ۲۰ درصد مبلغ قراردادم از سال گذشته را نگرفته‌ام

وی در ادامه افزود: بچه ۱۴، ۱۵ ساله در مشهد ادمین یک صفحه است و در مشهد زندگی می‌کند. او چه چیزی از من می‌داند؟ مطلبی در صفحه خود می‌گذارد و می‌گوید من پول پنج سال بعد خود را گرفته‌ام. این را بگویم که هنوز ۲۰ درصد مبلغ قراردادم از سال گذشته را نگرفته‌ام. پول مجتبی حقدوست را خودم به نفت دادم. امکان ندارد که از باشگاه شکایت کنم. اگر به دنبال اسامی باشم، باید ۵۰ روز برنامه ۹۰ صحبت کنم.

امیدوارم مسیر بسیار خوبی در انتظار استقلال باشد

سرمربی مستعفی استقلال با تشکر از هواداران این تیم گفت: از همه هواداران فوتبال و نه فقط استقلال، بابت اتفاقاتی که در برنامه ۹۰ افتاد عذرخواهی می‌کنم. در دولت هم دوستان ما هستند که افراد فرهیخته‌ای محسوب می‌شوند. از شخص وزیر ورزش و جوانان هم عذرخواهی می‌کنم و فکر می‌کنم این اتفاق در فوتبال ما یک نقطه تاریک بود. ما نباید از برنامه ۹۰ گلایه کنیم، چون ماهیت این برنامه چالشی است. دست هواداران را می‌بوسم و امیدوارم مسیر بسیار خوبی در انتظار استقلال باشد. تا دو ساعت پیش سرمربی این تیم بودم و از الان هوادار این تیم هستم. بازیکنان استقلال را فوق‌العاده دوست دارم و هر کسی که سرمربی استقلال شد، اگر عمری باقی باشد، در مراسم معارفه‌اش خواهم بود.

این خبر حدود ۴ سال پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۳ )