رئیس پیشین فدراسیون فوتبال می‌گوید او هم در دورانی که ریاست فدراسیون را به عهده داشته، به فیفا دروغ گفته، اما جنس آن فرق داشت.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال می‌گوید او هم در دورانی که ریاست فدراسیون را به عهده داشته، به فیفا دروغ گفته، اما جنس آن فرق داشت. داریوش مصطفوی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره اظهارات سعید فائقی، معاون سابق سازمان تربیت بدنی مبنی بر اینکه «اگر مصطفوی از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا نمی‌کرد شاید فوتبال ایران تعلیق می‌شد»، اظهار داشت: آنطور که من برداشت کردم، آقای فائقی تمام جریان را نگفته است. اینکه اگر بعد از جام جهانی ۹۸ استعفا نمی‌کردم، فوتبال ایران تعلیق می‌شد، جریانی دارد که آقای فائقی باید آن را تشریح می‌کرد.

وی افزود: بنده استعفا ندادم، بلکه به من گفتند استعفا بدهم و من هم به حرمت آقای فائقی این کار را انجام دادم. فیفا همان زمان از من پرسید که اگر استعفا ندادی و تو را کنار گذاشتند، اعلام کن. دو سه روز فکر کردم و با خودم کلنجار رفتم که چگونه با این مسئله برخورد کنم. از یک طرف سازمان ورزش و مردم بودند و از طرفی فیفا بود و در این بین گیر کرده بودم. در آخر مجبور شدم که اعلام کنم مریض هستم. من اینگونه به فیفا دروغ گفتم، اما سایر افراد از جمله کفاشیان که گفته به فیفا دروغ گفته و سر فیفا کلاه گذاشته، دروغ‌شان،‌ فرق و شکل دیگری داشت. ما درد مملکت را داشتیم و آنها درد خودشان و میزشان را داشتند تا شرایط طوری شود که بمانند. ببینید که چه اتفاقاتی افتاده و آنها می‌خواهند برگردند و به ریش مردم بخندند.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال با اشاره به وضعیت فدراسیون فوتبال در زمان مهدی تاج خاطرنشان کرد: اکنون دو مطلب وجود دارد. یکی مربوط به قراردادهایی است که مهدی تاج بسته و یکی هم مربوط به حضور فردی به نام بهروز زنجانی و حتی معاون سابق باشگاه استقلال (امیر سلطانی) در قرارداد مارک ویلموتس. در ماجرای ویلموتس قراردادی بسته شده که شاید قرارداد خوبی نباشد، اما به هر حال یک قرارداد است.

مصطفوی گفت: فدراسیون فعلی دو مقطع دارد. یکی مقطعی که تاج شروع به کار کرد و جای کفاشیان را گرفت که موفقیت‌هایی را در آسیا کسب کردیم و ۵ تیم به جام جهانی رفتند و یک دوران هم بعد از آن که فدراسیون دچار آشفتگی سازمانی و عدم مدیریت شد. تیم‌های ملی ما نتوانستند مقام و جایگاهی به دست بیاورند و احساس می‌کنم علتش این بود که تاج به دلیل بیماری نمی‌توانست به کار ادامه دهد.

وی افزود: تاج بارها استعفا داده بود، اما نه از این استعفاهایی که رسانه‌ای شود. هر بار این مسئله را با هیئت رئیسه مطرح می‌کرد و اواخر کار هم مشکلاتی با کارلوس کی‌روش، پاداش‌های درون سازمانی او و مسائلی از این دست داشت. از طرفی کی‌روش نمی‌توانست شرایط را تحمل کند و هنر او در زبان گویا و تبلیغاتش بود. از آن سو هم فدراسیون سخنگوی قوی نداشت که بتواند از آنها دفاع کند تا مردم متوجه شوند مقصر کی‌روش است یا فدراسیون فوتبال.

رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال یادآور شد: آشفتگی فدراسیون پس از شکست مقابل ژاپن در جام ملت‌ها بیشتر شد. آنجا بود که تاج کم‌کم احساس کرد باید از ریاست فدراسیون کناره‌گیری کند، اما پیش از آن می‌خواست تکلیف سرمربی تیم ملی را مشخص کند. زمان هم نداشت و دیدید رنار، سرمربی مراکش را به خاطر یک فیفادی نتوانستند به ایران بیاورند. پس از آن تاج دنبال مربی دیگری رفت که ایراد کارش اینجا بود. او با چند نفر که خبره این کار باشند و امور بین‌الملل را بدانند، مشورت نکرد. با خودش هم مترجمی را برد که او هم فقط نقش یک مترجم را داشت، اما در پایان، ماجرای ویلموتس از نقطه A تا نقطه‌ای که اکنون در آن قرار گرفته‌ایم و هنوز به پایان نرسیده، همه چیز به گردن این مترجم یا همان بهروز زنجانی افتاده است.

«مذاکرات با ویلموتس در سفارت ایران در بروکسل انجام شد و امکان ندارد در سفارت مترجم وجود نداشته باشد. با این شرایط آیا قبول می‌کنید بهروز زنجانی صرفاً یک مترجم در قرارداد ویلموتس بوده است؟» مصطفوی در واکنش به این سؤال گفت: من که تحصیلاتم خارج از کشور بوده و زبان انگلیسی می‌دانم، نیازی به مترجم ندارم. این را هم می‌دانم که در سفارت نیاز به مترجم نیست، اما احتمالاً آقای تاج این موضوع را نمی‌دانسته که نیاز به بردن مترجم ندارد، اما این مترجم هزینه‌ای هم نداشت. در پایان هم تمام گرفتاری‌ها را گردن این فرد انداختند.

وی در دفاع از بهروز زنجانی گفت: من این شخص را می‌شناسم و در مورد او تحقیق کرده‌ام. آنها ۲۰ درصد از اقتصاد استراتژیک کشور از جمله مایحتاجی چون برنج، قند و... را تأمین می‌کنند. ۱۲ هزار کارمند دارند و نیازی به پول قرارداد ویلموتس ندارند. حتی حاضرند پول بدهند و پول نگیرند. دیده‌ام که در برزیل، امارات، اتریش، سوئیس و... فعالیت اقتصادی می‌کنند، اما گفتند این فرد ایجنت و دلال است. از تلویزیون گرفته تا نماینده مجلس و برخی رسانه‌ها، گناه را گردن این فرد انداختند.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه بهروز زنجانی در زمان کارلوس کی‌روش هم حضور داشته و این نشان دهنده ارتباط نزدیک او با فدراسیون است، اظهار داشت: کی‌روش به این فرد علاقه داشت و فردی نزدیک به سرمربی بود. در زمان کی‌روش پس از اخراج مترجم تیم ملی و ایرانی‌های کادرفنی، او به عنوان مترجم کنار کی‌روش بود.

«مترجم تیم ملی پس از اخراج در مدت زمان کوتاهی به تیم ملی برگشت و بهروز زنجانی در هیچ اردوی تیم ملی مترجم نبوده است. حتی کی‌روش در مصاحبه‌ای ارتباط با این شخص را تکذیب کرده بود، اما در سفر به روسیه هم بهروز زنجانی کنار او حضور داشت در حالی که این سفر کاری نیاز به مترجم نبود.» مصطفوی در واکنش به این مسئله گفت: حاضرم این را ثابت کنم که این دو به یکدیگر نزدیک بودند.

مصطفوی با بیان اینکه هیچ تخلفی در جریان قرارداد ویلموتس صورت نگرفته صحبت‌هایش را به سمت اوضاع فعلی فوتبال سوق داد و تصریح کرد: اکنون در شرایطی هستیم که فوتبال ما اوضاع خوبی ندارد و مهرماه نیز باید بازی‌های تیم ملی از سر گرفته شود. حالا فدراسیون درگیر موضوع اساسنامه شده که این مسئله نیز بسیار جدی است که اگر شرایط فراهم نشود، احتمال تشکیل کمیته عادی‌سازی وجود دارد. بحث تغییر اساسنامه، یک بحث معمولی نیست و تمام وقت ما را خواهد گرفت. فوتبال ما بی‌پدر شده و وزیر ورزش هم توجهی به این مسائل نمی‌کند، در حالی که همه باید کمک کنیم.

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود حمایت‌های او از فدراسیون مهدی تاج و برعکس انتقاد تند از علی کفاشیان به این دلیل است که او در فدراسیون تاج پست گرفته، به تسنیم گفت: در این مورد ابتدا توضیحی بدهم که برای من یک محرومیت مصنوعی و قلابی ساختند که این محرومیت به هیچ کجا ابلاغ نشد. در زمان کفاشیان برنامه‌ریزی این بود که من را محروم کنند و گفتند چون شما برای شکایت به دادگاه‌های کیفری رفته‌اید، پرونده شما را به کمیته اخلاق می‌بریم. نه من را خواستند، نه صحبت کردند و نه حتی پرونده‌ای تشکیل دادند، اما شایعه کردند که مادام العمر محروم شده‌ام و گفتند برای دفاع از خودم نرفته‌ام. جرأت محروم کردن من را نداشتند و همان زمان هم مصاحبه کردم و گفتم که جرأت محروم کردن من را ندارند و پس از آن هم دیگر چیزی نبود.

رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال درباره حضور مجددش در فوتبال یادآور شد: AFC برای کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای، اعلام کرده بود فدراسیون نام ۵ نفر را بفرستد که آنها ۲ نفر را انتخاب کنند. هر ۵ نفر هم افراد بزرگی بودند که از این بین نام من به تأیید AFC رسید. اگر برای من محرومیتی در نظر گرفته بودند،‌ آیا نباید به AFC ابلاغ می‌شد که نام من را تأیید نکنند؟ حتی پس از تأیید نامم از سوی AFC به تاج گفتم همه جا را کنکاش کند که محروم نباشم، اما او گفت خیالت راحت و محروم نیستی.

مصطفوی اضافه کرد: در العین، کفاشیان را دیدم و با توجه به جایگاهی که زمانی در AFC داشتم، جایی از ورزشگاه را برای ما در نظر گرفته بودند. در سالن انتظار بود که کفاشیان را دیدم و او آمد به من سلام کرد. پرسید که چرا از او ناراحت هستم که موضوع شایعه محرومیتم را گفتم. کفاشیان همان زمان به من گفت «اشتباه و غلط کردم که شما را محروم کردم!» گفت به تهران بروم، مصاحبه و این موضوع را اعلام می‌کنم. با این حال به تاج گفتم قبل از اینکه برای من حکمی بزند، اول با کفاشیان و کمیته اخلاق صحبت کند تا خیال‌مان از ماجرای محرومیت راحت شود. این را هم باید بگویم کمیته استینافی که اکنون مشغول به فعالیت است آن چیزی نیست که من می‌خواهم. این تشکیلات آبکی است و از سال آینده اوضاع به این شکل نخواهد بود.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در واکنش به این مسئله که او از مهدی تاج در ماجرای قرارداد ویلموتس و دیگر اقدامات فدراسیون دفاع نمی‌کند، گفت: یک جنسی وجود دارد که به من می‌گویند این جنس ۵ تومان است، اما شما می‌گویید ۲ تومان آن را می‌خرم. در مذاکره با اروپایی‌ها نیز این مسائل به وجود می‌آید و باید بگویم قرارداد ویلموتس را گران بسته‌اند که این هم حاصل سوء مدیریت است.

وی با اشاره نتایج تیم‌های ملی در زمان مهدی تاج اظهار داشت: نتایج کسب شده در تیم‌های ملی، کم کاری آقای تاج بوده است. با او پیمان اخوت دارم، اما زندگی‌ام را که برای آنها نمی‌دهم. اگر ۵ تیم ملی ما بلافاصله پس از دوران کفاشیان به جام جهانی رفتند و در دوران مدیریت تاج این موفقیت کسب نشده، کم کاری شده است.

مصطفوی در واکنش به این سؤال که به فدراسیون فوتبال در دوران مهدی تاج چه نمره‌ای می‌دهد، خاطرنشان کرد: همین نتایج تیم‌های ملی، نمره است و من نمی‌توانم نمره بدهم. این نتایج منحنی ایجاد می‌کند که از روی همین منحنی‌ها می‌توان نمره داد اما من نمی‌توانم بگویم مثلاً قبلاً نمره فدراسیون ۲۰ بوده و الان صفر شده است. همین آمارها کمک می‌کند.

این خبر حدود ۴ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.