ویروس کرونا همه دنیا را در سیطره خود گرفته و متأثر از آن نگرانی‌هایی برای اتمام مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ به وجود آمده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، نگرانی‌هایی درباره مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر وجود دارد که شاید به دلیل شیوع ویروس کرونا سر موعد مقرر به اتمام نرسد. مسئله‌ای که مسلماً یکی از دغدغه‌های مهم فیفاست و از همین رو شرایط در حال بررسی است تا برنامه‌ریزی مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره‌های مختلف به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.

برنامه‌ریزی برای مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در شرایطی سخت شده که فصل جاری مسابقات باشگاهی در تمامی کشورها نیمه کاره مانده است. از طرفی مسابقات یورو ۲۰۲۰ و کوپا آمه‌ریکا نیز که قرار بود امسال برگزار شوند به سال ۲۰۲۱ موکول شدند به این امید که با پایان یافتن دوران سخت بیماری کرونا، شرایط برای برگزاری مسابقات ورزشی فراهم شود. موکول شدن دو مسابقه قاره‌ای به سال ۲۰۲۱ موضوعی است که دغدغه و نگرانی فیفا را برای به اتمام رساندن مسابقات انتخابی جام جهانی بیشتر کرده است و از همین رو می‌توان تقویم مسابقات را بررسی کرد.

اگر بتوانیم این پیش‌بینی را داشته باشیم که مسابقات بین‌المللی و رقابت‌های ملی از اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر و آبان ۹۹) آغاز شوند، تقویم فیفا - با در نظر گرفتن مسابقات قاره‌ای - برای برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی از اکتبر ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۲ فرصت مناسبی را برای برگزاری مسابقات فراهم خواهد کرد. براین اساس تقویم مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ با تقسیم‌بندی هر قاره می‌تواند در ادامه به شکلی که گفته می‌شود، برنامه‌ریزی شود.

آسیا:

قاره آسیا یکی از مهمترین قاره‌ها در این برنامه است. هم به لحاظ برنامه‌ریزی، هم با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و هم از نظر جمعیتی که بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین قاره دنیا محسوب می‌شود. از طرفی میزبان این دوره جام جهانی نیز قطر است که در قاره آسیا حضور دارد. از آنجایی که مسابقات انتخابی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا در یک قالب برگزار می‌شود، فیفا برای برنامه‌ریزی مسابقات قاره آسیا با مشکل زیادی مواجه نیست، اما باید در تقویم خود چهار هفته در مرحله دوم انتخابی و نخست گروهی در نظر بگیرد و پس از مشخص شدن تیم‌های صعودکننده نیاز به ۱۰ هفته دیگر است. پس از پایان این مرحله نیز دو هفته باید برای برگزاری دیدارهای رفت و برگشت پلی‌آف قاره‌ای و دو هفته نیز برای برگزاری دیدارهای رفت و برگشت پلی‌آف بین قاره‌ای در نظر بگیرد تا تکلیف تیم‌های صعودکننده از این قاره مشخص شود.

فیفا به فرض شروع مسابقات بین‌المللی در ماه اکتبر ۲۰۲۰، این فرصت را خواهد داشت که چهار هفته باقیمانده از مرحله دوم را در اکتبر و نوامبر به پایان برساند. به این ترتیب پس از مشخص شدن چهره تیم‌های صعودکننده به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی از مارس ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) دور بعدی آغاز می‌شود. از این تاریخ ۱۰ هفته باید برای برگزاری دیدارهای رفت و برگشت ۱۲ تیم در دو گروه شش تیمی در نظر گرفته شود.

براساس این گزارش ۱۰ فیفادی برای نهایی کردن مرحله گروهی و مرحله نهایی مسابقات لازم است. ماه‌های مارس، ژوئن، سپتامبر، اکتبر و نوامبر ۲۰۲۱ این فرصت در اختیار فیفا قرار خواهد داد تا بازی‌های مرحله پایانی را در ۱۰ هفته به پایان برساند و در ماه مارس ۲۰۲۲ نیز تکلیف برنده پلی‌آف قاره مشخص خواهد شد و در دو تاریخ از چهار تاریخ ماه ژوئن پلی‌‌آف بین قاره‌ای برگزار می‌شود. با توجه به برگزاری جام جهانی در فصل پاییز و دسامبر ۲۰۲۲ فیفادی‌های ژوئن و سپتامبر نیز در اختیار تیم‌های آسیایی برای برگزاری دیدار دوستانه خواهد بود.

آفریقا:

با توجه به اینکه تعداد بازی‌ها در قاره آفریقا زیاد نیست، کنفدراسیون فوتبال آفریقا کمترین مشکل را برای برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد داشت. البته فیفا در نظر داشت اکتبر و نوامبر ۲۰۲۰ را برای برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره آفریقا برنامه‌ریزی کند که حالا باید این تاریخ را در اختیار آفریقایی‌ها قرار بدهد تا مسابقات انتخابی جام ملت‌های ۲۰۲۱ را به اتمام برسانند.

ماه مارس ۲۰۲۱ می‌تواند زمان مناسبی برای آغاز مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره آفریقا باشد که در ۱۰ گروه و طی شش هفته مسابقات برگزار می‌شود و تا اکتبر ۲۰۲۱ نیز به پایان می‌رسد. سپس با مشخص شدن ۱۰ تیم صعودکننده، ماه نوامبر ۲۰۲۱ فرصتی مناسب برای برگزاری پنج بازی رفت و برگشت برای مشخص شدن چهره پنج تیم آفریقایی برای صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد بود‌.

کنفدراسیون فوتبال آفریقا همچنین می‌تواند جام ملت‌ها را به جای برگزاری فشرده در ژانویه و فوریه ۲۰۲۱ در ماه ژوئن ۲۰۲۱ و همزمان با یورو و کوپا آمه‌ریکا برگزار کند که این تاریخ فیفا فرصت مناسبی برای برگزاری جام ملت‌های آفریقا نیز خواهد بود.

کونکاکاف:

رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در کونکاکاف قرار بود از ژوئن ۲۰۲۰ آغاز شود و حالا شروع آن می‌تواند از اکتبر ۲۰۲۰ باشد. تمام مراحل انتخابی جام جهانی تا پایان مراحل گروهی در کونکاکاف می‌تواند تا اکتبر ۲۰۲۱ به پایان برسد و در ماه نوامبر ۲۰۲۱ نیز بازی‌های خانگی و خارج از خانه پلی‌آف برگزار شوند. همچنین در ماه ژوئن ۲۰۲۲ فرصتی مناسب برای برگزاری دیدارهای رفت و برگشت پلی‌آف بین قاره‌ای برای تیم‌های کونکاکاف خواهد بود. ماه‌های مارس و ژوئن نیز می‌توانند برای برگزاری بازی‌های دوستانه یا احتمالاً لیگ ملت‌های این قاره باشند.

آمریکای جنوبی:

تیم‌های آمریکای جنوبی سخت‌ترین برنامه را برای رسیدن به جام جهانی خواهند داشت. برگزاری ۱۸ بازی رفت و برگشت و انتخاب پنج تیم و حضور تیم پنجم در بازی رفت و برگشت پلی‌آف بین قاره‌ای چالشی بزرگ برای برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در آمریکای جنوبی است.

کانمبول دو تاریخ در ماه مارس را از دست داده است و با توجه به اعلام رسمی فیفا و شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان در ماه ژوئن نیز هیچ مسابقه‌ای برگزار نمی‌شود. پس در بهترین حالت ممکن تیم‌های این کنفدراسیون می‌توانند از سپتامبر ۲۰۲۰ مسابقات انتخابی جام جهانی را آغاز کنند. این در شرایطی است که شیوع ویروس کرونا در کشورهای این قاره گسترده نشود و تا آن زمان کنترل شود. با این حال کانمبول باید از تمام تاریخ‌های فیفا بهره ببرد و با توجه به برگزاری کوپا آمه‌ریکا در ژوئن ۲۰۲۱ مسابقات انتخابی این قاره در بهترین حالت ممکن مارس ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد. ماه ژوئن ۲۰۲۲ نیز باید برای برگزاری پلی‌آف بین قاره‌ای در نظر گرفته شود و به این ترتیب چهار تیم دیگر نیز در چهار تاریخ ماه ژوئن و دو تاریخ ماه سپتامبر می‌توانند شش بازی دوستانه خود قبل از جام جهانی را برگزار کنند‌.

اقیانوسیه:

کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه هنوز تقویم مسابقات خود را اعلام نکرده است و پیش از این ۶ تا ۲۰ ژوئن ۲۰۲۰ را برای برگزاری جام ملت‌های این قاره در نظر گرفته بود. با توجه به اعلام فیفا مبنی بر اینکه هیچ دیدار بین‌المللی در ماه ژوئن برگزار نخواهد شد، این برنامه اقیانوسیه نیز دچار تغییر و تحول خواهد شد. اگر پیش‌بینی کنیم که جام ملت‌های اقیانوسیه هم مانند یورو و کوپا آمه‌ریکا یک سال به تعویق بیفتد و در ژوئن ۲۰۲۱ برگزار شود، آنها می‌توانند مرحله مقدماتی چهار تیمی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ را مانند قالب ۲۰۱۸ در ۲۵ تا ۳۰ مارس ۲۰۲۱ و به صورت متمرکز برگزار کنند.

پس از برگزاری جام ملت‌های اقیانوسیه در ژوئن ۲۰۲۱ هشت تیم راه‌یافته به مرحله انتخابی جام جهانی در دو گروه چهار تیمی قرار خواهند گرفت که بازی‌های رفت و برگشت گروهی در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر ۲۰۲۱ قابل برگزاری است. همچنین برگزاری دیدار پلی‌آف به ماه مارس ۲۰۲۲ موکول خواهد شد تا برنده این دیدار در ماه ژوئن ۲۰۲۲ در دیدار پلی‌آف بین قاره‌ای شرکت کند.

یوفا:

مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره اروپا طبق برنامه از ماه مارس ۲۰۲۱ باید آغاز شود و زمانی برای تغییر آن نیست. از آنجایی که تقویم ماه ژوئن با توجه به تعویق یک ساله یورو و برگزاری آن در سال ۲۰۲۱ به این مسابقات تعلق دارد، اگر اروپایی‌ها از همه تاریخ‌های ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر استفاده کنند، مجبور به اتمام مسابقات انتخابی جام جهانی در ماه مارس ۲۰۲۲ هستند. ۱۲ تیم در این مرحله بازی‌های پلی‌آف تک مرحله‌ای را برگزار می‌کنند و سپس بازی‌های مقدماتی قاره اروپا در ژوئن ۲۰۲۲ به پایان خواهد رسید.

قرعه‌کشی:

از آنجایی که جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در فصل پاییز برگزار خواهد شد، طبق برنامه فوق - که به صورت بسته پیشنهادی توسط فیفا در دست بررسی قرار دارد - مشکلی برای برگزاری جام جهانی در تاریخ مقرر (۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر) وجود ندارد. با این حال فیفا برای برگزاری قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۲۲ نیز دو گزینه خواهد داشت. ماه آوریل ۲۰۲۲ که در حال حاضر برنامه‌ریزی شده است، اما هنوز چهره پنج تیم راه‌یافته به مرحله نهایی مشخص نشده است و تاریخ دوم نیز ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲ که تمامی رقابت‌ها به پایان می‌رسد.

در صورتی که قرعه‌کشی در زمان اعلام شده (آوریل) برگزار شود، ۲۷ تیم راه‌یافته به جام جهانی می‌توانند برنامه‌ریزی خود را برای آماده‌سازی و انجام بازی‌های دوستانه انجام دهند تا در ماه ژوئن و سپتامبر از تقویم فیفا بهترین استفاده را داشته باشند. هرچند برای رعایت عدالت فیفا می‌تواند تا ۱۸ ژوئن برای مشخص شدن چهره پنج تیم نهایی نیز صبر کند و آن زمان ۲۷ تیم دیگر باید بازی‌های دوستانه خود را بدون شناخت هم‌گروهی‌های خود انجام دهند. همچنین کارگاه آموزشی برای تیم‌های حاضر در جام جهانی که ۱۰۰ روز مانده به مسابقات برگزار می‌شود، در تاریخ ۱۳ آگوست قابل برگزاری است.

این خبر حدود ۲ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.