دو نامه پیاپی AFC درباره انتخاب سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال با بیان برخی جزییات نشان می‌دهد نقشه تعلیق فوتبال ایران از داخل طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فوتبال ایران پس از پشت سر گذاشتن روزهای تلخ و سخت، خود را آماده برگزاری انتخابات در روز ۲۵ اسفند ۹۸ می‌کرد اما فیفا اعلام کرد تا زمان اصلاح نشدن اساسنامه نباید انتخابات برگزار شود. فدراسیون جهانى فوتبال خواستار تعویق انتخابات و اصلاح فورى اساسنامه شد در حالى که پیش از این انتخابات با همین اساسنامه برگزار شده و منتخبین آن مجامع سکاندار فوتبال کشور در سال‌های گذشته بودند.

اخیراً نیز براى نخستین بار AFC به موضوع انتخاب سرپرست جدید دبیرکلى فدراسیون ورود کرده و با استناد به اساسنامه، انتخاب مهدی محمدنبی را غیرقانونى دانسته و اعلام کرده همچنان ابراهیم شکورى را دبیرکل فعلى فدراسیون می‌داند. فردی که طبق همین اساسنامه شرایط لازم براى حضور در پست دبیرکلى را نداشت و بدون سابقه مدیریت ۱۶ ماه در این جایگاه نشست اما خبرى از ورود AFC و فیفا به چنین تخلف آشکارى نبود.

دقیقاً ۱۶ ماه پیش ممبینى عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از انتخاب شکورى به عنوان دبیرکل انتقاد کرده و فرآیند این انتخاب را زیر سؤال برده بود اما از جانب AFC مکاتبه‌ای در این خصوص با فدراسیون ایران صورت نگرفت. حال سؤال این است که چرا با گذشت این همه مدت کنفدراسیون فوتبال آسیا این بار چنین حساسیتى نشان داده و فوتبال ایران را تهدید می‌کند؟

ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که AFC پس از نامه اول، پاسخ فدراسیون ایران را نپذیرفت و در نامه دوم خود اعلام کرد مدارک و شواهدی دارد که نشان می‌دهد کارها طبق روال پیش نرفته است! اینکه چگونه این مدارک و شواهد به دست کنفدراسیون فوتبال آسیا رسیده جای سؤال دارد و مشخص نیست AFC چگونه در جریان ریز اتفاقات فوتبال ایران قرار دارد.

تردیدى وجود ندارد که عوامل و عناصرى در داخل کشور، نهادهاى بین المللى را نسبت به رویدادها و اتفاقات فوتبال ایران در ماه‌هاى اخیر حساس‌تر کرده و بعضاً اطلاعات نادرست و تحریف شده‌ای به آن سوى مرزها منتقل می‌کنند. در عین حال ارتباط‌ها و کانال‌هایی براى اعمال فشار از این طریق وجود دارد که موجب حساسیت و ورود مستقیم کنفدراسیون فوتبال آسیا به ماجرا شده است.

شنیده می‌شود اتاق فکرى شکل گرفته که سناریوى تعلیق فدراسیون فوتبال را دنبال می‌کند و در پى آن تئوریسین‌های پشت پرده براى در دست گرفتن قدرت از طریق شکل‌گیری کمیته انتقالى تلاش می‌کنند، کمیته‌ای که بتواند بر مبناى همان ارتباطات زمینه بازگشت برخى جریان‌ها و افراد خاص را فراهم کند.

در عین حال برخی از عناصر جریانى که پیش از این تمایلى به برگزارى انتخابات در ٢٥ اسفند نشان نمی‌دادند، منافع فوتبال ایران را از طریق مخابره اطلاعات نادرست به فیفا و AFC تهدید می‌کنند.

تردیدى وجود ندارد که در موضوع اخیر انتصاب سرپرست دبیرکلی همه تشریفات و اقدامات باید به صورت قانونمند و طبق ضوابط پیش برود، با این وجود ورود فیفا و AFC و دو نامه پیاپی کنفدراسیون فوتبال آسیا نشان می‌دهد برخى جریان‌ها تا زمان حصول نتایج مدنظر خودشان دست‌بردار نیستند و همچنان تلاش می‌کنند بحران‌های تازه‌ای براى فدراسیون فوتبال ایران ایجاد کنند.

تشدید نظارت و بررسى گزینه‌های احتمالى می‌تواند چهره تئوریسین‌های این ماجرا را نمایان کند که با کارشکنى، اخلال، مکاتبه و مذاکره با نهادهاى بین المللى منافع و آینده فوتبال کشور را در این مقطع به خطر انداخته‌اند. با این شرایط لازم است هیئت رئیسه فدراسیون با رعایت تمام تشریفات ذکر شده در نامه AFC نسبت به انتخاب دبیرکل جدید اقدام کند تا اجازه سوء استفاده و تکمیل سناریوى مدنظر قدرت‌طلبان در این مقطع فراهم نشود.

این خبر حدود ۳ ماه پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱ )