علی فتح‌الله‌زاده، عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال به این نکته اذعان کرد که برای مدیرعاملی به باشگاه استقلال آمده بود، چرا که کارش انجام امور جاری باشگاه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی فتح‌الله‌زاده، عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال با حضور در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» در پاسخ به این پرسش که آیا حضور تیم‌های ایرانی در امارات برای برگزاری پلی‌آف لیگ قهرمانان برد محسوب می‌شود، اظهار داشت: وقتی شما برنامه‌ای را روی اصول و حساب و کتاب می‌خواهید انجام دهید، حرف می‌زنید و استدلال می‌آورید، اما وقتی درباره موضوعی لابی وجود دارد، دیگر نمی‌شود کاری کرد. شما بگویید بر چه مبنایی بازی‌های ما را از ایران خارج کرده‌اند؟ اصلاً هیچ مبنایی وجود ندارد و کار غیراخلاقی است. ما از AFC که جایگاه منظمی دارد و شخصیتی برای خود دست و پا کرده است، انتظار نداریم با تیمی که پرافتخارترین تیم آسیاست و پرتماشاگرترین تیم، این‌گونه رفتار کند.

وی ادامه داد: در بازی ما مقابل جوبیلو ایواتا ۱۲۰ هزار نفر به ورزشگاه آمدند و ۳۰ هزار نفر هم از ورزشگاه برگشتند. در بازی پرسپولیس در فینال آسیا هم به خاطر اینکه ورزشگاه صندلی‌گذاری شده بود، با ۸۰ هزار نفر توانستیم میزبانی کنیم. درست است، این پیروزی بزرگ برای ما نبوده، اما یک توافق خوبی برای ما بوده است. پیروزی بزرگ این بود که بازی‌ها را در خانه انجام بدهیم، اما چون مسائلی پشت پرده بود و اگر دکتر علی‌نژاد نمی‌رفت هیچ مسابقه‌ای در ایران انجام نمی‌شد، به‌هرحال این یک توافق خوب است.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در پاسخ به این سؤال که «میزبانی ایران در مرحله گروهی قطعی است؟»، گفت: به صورت قطعی بازی‌های گروهی در ایران انجام می‌شود. مکتوب نوشته‌اند بازی‌ها در ایران برگزار می‌شود.

فتح‌الله‌زاده درباره این موضوع که پیش از جلسه نمایندگان ایران در AFC، شیخ سلمان گفته بود که بازی‌های گروهی در ایران انجام می‌شود، تصریح کرد: نه، گفته بودند ما بررسی می‌کنیم. قبلاً هم چنین موردی با عربستان پیش آمده بود و بعد از بررسی اتفاقی نیفتاده بود. الان در عربستان جنگ است و آنجا را می‌زنند. همین دیروز تشییع جنازه‌ای بوده و ده‌ها هزار نفر بیرون آمده‌اند. چطور بازی‌ها در آنجا انجام می‌شود؟ در فرانسه هم این همه داعشی بود، اما بازی‌ها برگزار می‌شد. بچه‌های ما خوب کار کردند و زحمت کشیدند و میزبانی را برگرداندند. آنها از فرودگاه ایران هم مذاکره و لابی کردند.

وی در پاسخ به این سؤال که «آیا فرهاد مجیدی با مدیریت استقلال اختلاف دارد؟»، اظهار کرد: بله، ولی این اختلافات دعوایی نیست و ناخودآگاه پیش آمده است. اگر مسئول مربوطه روی زمین تمرین کاور کشیده بود، ما می‌توانستیم راحت تمرین کنیم. کارهای اجرایی با مدیرعامل باشگاه است. هوادار تا اسم من می‌آید می‌گوید فتح‌الله‌زاده آمده است، همه کارها را انجام بدهد. اما هوادار این تفکیک را قائل نیست که من فعلاً عضو هیئت مدیره هستم و قدرت اجرایی ندارم و قدرت اجرایی با مدیرعامل باشگاه است. ما هم داریم کمک می‌کنیم. فرهاد مجیدی یک جوانی است که در مکتب استقلال بزرگ شده و جسارت کرده و آمده کار را به دست گرفته است. آقای خلیل‌زاده هم شش ساعت سفر به مالزی داشته و شش ساعت هم زمان برگشتش بوده و چند شب نخوابیده است. بنده خدا رسیده و متوجه شده تیم مشکل دارد. او با این شرایط در کنار تیم حاضر شده، چون دلسوز تیم است.

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال ادامه داد: آقای موسوی هم صاحب شرکتی است و پرواز اختصاصی را برای تیم در نظر گرفته که کار بزرگی بوده است. مجوز هم گرفته‌ایم و دبی مجوز فرود پرواز هواپیما را تأیید کرده است، اما بعد که سوار هواپیما شدند گفته‌اند ابوظبی مجوز را رد کرده است. خب این چیزها که دیگر دست مدیریت نیست. با ما همکاری نکرده‌اند و این مسائل را باید بعداً پیگیری کنیم. بچه‌ها را به هتل برده‌اند و این اتفاقات برای بازیکنان واقعاً دشوار است. بچه‌ها می‌گویند فرشید اسماعیلی ناراحت شده و توییت کرده است. ما که نباید با این بچه برخورد کنیم. او حق دارد و فردا می‌خواهد بازی کند و ناراحت شده است. درست است کسی مقصر نیست، ولی ما باید از بازیکنان‌مان دلجویی کنیم. ما بازیکنان بزرگ و باغیرتی داریم. مربی بزرگی هم داریم. فرهاد با من بزرگ شده است. او نترس است و نباید انرژی منفی بدهیم.

فتح‌الله‌زاده درباره نگرانی هواداران استقلال درباره پخش نشدن بازی مقابل الکویت گفت: هواداران ما نگران پخش بازی هستند، اما خیال‌شان راحت بازی ما پخش می‌شود. امروز ان‌شاءالله خودم اولین کسی خواهم بود که زنگ می‌زنم و پیروزی را به فرهاد تبریک می‌گویم. من به انرژی مثبت خیلی اعتقاد دارم. با ترس تلویزیون را نگاه نکنید، با قدرت نگاه کنید. من به این بازیکنان و مربی تیم اعتقاد دارم. این را نمی‌گویم که بار را روی دوش بازیکنان بیندازیم، اگر آنها پیروز هم نشدند و با وضعیتی که داشتیم و امکاناتی که در اختیارمان بود، آنها حق داشتند و اگر هم کاری صورت بگیرد فقط بچه‌ها و سرمربی ما بودند که کار بزرگی کردند.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در پاسخ به این پرسش که پشت پرده چه اتفاقاتی افتاده است که مجیدی اینقدر تند صحبت کرده است، گفت: همه ما باید کمک کنیم او خوب تصمیم بگیرد. اما نه تنها این کار را نمی‌کنیم بلکه برای او حاشیه هم درست می‌کنیم. از زمانی که بنده آمدم شاهد این قضیه هستم که ما ۱۲ میلیارد پول خرج کردیم. بخشی از این را موسوی و خلیل‌زاده آورده‌اند. بخشی را منزوی از این اداره و آن اداره پیگیری و چهار پنج میلیارد پول را زنده کرده است. این موضوع قابل تقدیر است. اگر این پول به باشگاه نمی‌آمد ما نمی‌توانستیم شش هفت میلیارد به بازیکن بدهیم و حالا بازیکنان ۴۰ درصد قراردادشان را گرفته‌اند. AFC وقتی با تیمی مثل ما که افتخار فوتبال آسیا هستیم و پرتماشاگرترین تیم هم هستیم و فضای خوبی ایجاد می‌کنیم، این‌گونه رفتار می‌کند همه چیز دست به دست هم می‌دهد که ما تو سری بخوریم. امروز باید به نماینده ایران انرژی مثبت بدهیم و تمام ایرانی‌ها باید کمک کنند. امروز دیدم که مسئولان محترم فرودگاه هم عذرخواهی کردند. من خواهش می‌کنم که آن فردی که در فرودگاه اشتباهی انجام داده را اذیت نکنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا استراماچونی گفته بود فتح‌الله‌زاده نباید در استقلال باشد، خاطرنشان کرد: من این را نشنیده‌ام. خود استراماچونی می‌گوید اصلاً مذاکره‌ای نبوده است! من که زمان او کاره‌ای نبودم. شاهد و گواه من رحمان رضایی است که او را راه انداختم تا برود و استرا را برگرداند. کسانی که نمی‌خواستند او برگردد دوستدار استراماچونی شدند! همان‌ها که می‌گویند او اسم مرا آورده است. اصلاً اسمی در کار نبوده است. او یک مربی حرفه‌ای است! برای چه باید اسم من را بیاورد؟ وقتی او رفت من در باشگاه چه کاره بودم؟ این توطئه‌ای بوده که گفتند اسم مرا بیاورند تا پیش هواداری که به من لطف دارد، خرابم کنند. فعلاً به خاطر استقلال چیزی نمی‌گویم، اما یک روزی با پرونده‌ها و اسنادی محکم خواهم گفت چه اتفاقاتی پشت پرده بوده است و چه شیطنتی کرده‌اند.

فتح‌الله‌زاده در پاسخ به این پرسش که واقعاً استقلالی‌ها با نماینده استراماچونی در دوحه مذاکره نکرده بودند، اظهار کرد: من در این مذاکرات حضور نداشتم. من خودم رحمان رضایی را راهی کردم، اما اینکه آیا آنها آمده‌اند یا نیامده‌اند بحث دیگری است. بچه‌ها می‌گویند ما با نماینده استراماچونی صحبت کردیم و ایمیلی که بچه‌ها نشان دادند هم همین را می‌گوید، اما استراماچونی می‌گوید آنها آدم‌های من نبوده‌اند و با من مذاکره‌ای نشده است. این نیازمند بررسی است.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در پاسخ به این پرسش که «مگر قبل از رفتن با مربی ایتالیایی قول و قراری نگذاشتید؟»، تصریح کرد: استراماچونی از طریق وکیل خود کارها را با باشگاه هماهنگ می‌کرد و قرار بود با وکیل او صحبت کنند که آقای استراماچونی می‌گوید من صحبت نکرده‌ام. مثلاً من در برنامه تلویزیونی می‌گویم پولی که ما می‌گوییم ۷۵۰ هزار دلار است. این در ایمیلی که ماجدی فرستاده اشاره شده است. من گفتم این ۷۵۰ هزار دلار ۱۰۰ هزار دلار افزایش در خود نشان می‌دهد که مغایرت دارد. یعنی واقعاً مترجم معنی مغایرت را نمی‌دانسته و رفته به استراماچونی گفته است فتح‌الله‌زاده گفته پول اضافه می‌خواهی.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا جمله شما معنی‌اش این نیست که او پول بیشتر می‌خواهد، گفت: نه، مغایرت یعنی تفاوت. یعنی من با تو حسابی دارم و می‌گویم ۱۰۰ تومان مانده تو می‌گویی ۵۰ تومان و باید با هم بنشینیم و حساب کنیم. یا ما پول را نداده‌ایم و به اشتباه فکر می‌کنیم این پول را داده‌ایم، یا پول در حساب‌های او نیامده و این‌طور فکر می‌کند یا صرافی به او نداده است. بعضی وقت‌ها شما پول را می‌فرستی و زمان می‌برد تا این پول برگشت می‌خورد. من می‌گویم ادعای طرفین تفاوت دارد و باید با هم بنشینیم حساب کنیم که چه خبر است.

فتح‌الله‌زاده در واکنش به طرح این موضوع که «در رقم قرارداد خارجی‌ها همواره شایعه زیاده بود، به‌طور مثال می‌گویند با بازیکن ۵۰۰ هزار دلار قرارداد می‌بندیم، اما او می‌گوید من ۳۰۰ هزار دلار هم بگیرم کافی است و ۲۰۰ هزار دلار این وسط گم می‌شود»، تصریح کرد: من حرف شما را رد نمی‌کنم.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در پاسخ به این سؤال که «آیا ممکن است پولی به اسم استراماچونی از باشگاه خارج شده است، ولی به دست او نرسیده باشد؟»، گفت: حرف من این نبوده که آقای استراماچونی گفته من پول اضافه می‌خواهم. مترجم یا هرکسی که به او این را گفته نامردی کرده است. ما اختلاف داریم، دعوا هم نداریم و همه چیز معلوم می‌شود.

«آیا در صورت عدم مدیرعاملی در باشگاه استقلال تهدید به استعفا کرده‌اید؟»، فتح‌الله‌زاده در پاسخ به این پرسش نیز گفت: تهدید چیست؟ من می‌گویم هوادار از فتح‌الله‌زاده انتظار دارد کار را پیش ببرد. کار من اجرایی است و شخصیت من مثل بولدوزر می‌ماند. باید بِکَنم و بروم. نمی‌توانم این را برای هوادار تفکیک کنم که من در هیئت مدیره حق کار اجرایی ندارم. واقعیت این است که من آمده بودم مدیرعامل شوم و کار من اجرایی است. تهدید هم نکرده‌ام، اگر بروم هم با کمال احترام می‌گویم. چون احتمال رفتنم زیاد است یک چیزی را می‌گویم. اگر نمی‌رفتم می‌گفتند دارد پاچه‌خواری وزیر را می‌کند. من با صداقت می‌گویم آقای وزیر وجداناً خیلی خوب کار کرده است. من خودم را اگر جای آقای وزیر بگذارم و بگویند بین فتح‌الله‌زاده و آقایان خلیل‌زاده و موسوی چه کسی را انتخاب می‌کنی، من خودم آن دو تا را انتخاب می‌کنم. چرا؟ چون آنها از لحاظ مالی به باشگاه کمک می‌کنند.

فتح‌الله‌زاده درباره این موضوع که هر وقت نام وزیر ورزش می‌آید برخی استقلالی‌ها می‌گویند او پرسپولیسی است و برخی پرسپولیسی‌ها می‌گویند استقلالی است، تصریح کرد: چون احتمال رفتنم وجود دارد، راحت می‌توانم از وزیر دفاع کنم. هواداران ناراحت نشوند و من واقعیت را وجدانی به شما می‌گویم. من نمی‌خواهم بگویم رفتار وزارت ورزش بی‌تأثیر بوده است، اتفاقاً تاثیر داشته اما این همه مسائل که ما داشته‌ایم مقصر وزارت نیست و خود مدیران باشگاه هستند که آدم‌های ضعیفی هستند. من یک نفر، دو نفر را نمی‌گویم و منظورم سال‌های گذشته است. ما وقتی خودمان یک کاری را نمی‌توانیم انجام بدهیم چرا گردن وزارت ورزش می‌اندازیم. دیروز وزیر ورزش پای قضیه آمده و وزارت امور خارجه را هم وارد کرده که ما برای چهار بازیکن ویزا بگیریم و خروجی‌شان را درست کنیم. آیا این کار وزیر ورزش است؟ در زمان بنده هیئت مدیره من اصلاً متوجه نمی‌شد این کارها چطور انجام می‌شود چه برسد به وزیر که اصلاً دخالت نداشت! وقتی من مدیرعامل بودم معاون‌های من این کار را انجام می‌دادند.

وی ادامه داد: اما مشکل چهار بازیکن چه بود؟ مشکل خروجی داشتند، چون سرباز هستند. این کارها باید در رده پایین انجام شود، اما وزیر از ترس اینکه فردا نگویند کار نکرده وارد عمل شد. در حالی که اصلاً کار او این نیست. ما از او ممنونیم و اگر کمک نمی‌کرد شاید کار درست نمی‌شد. سیستم باشگاه ما به‌هم ریخته است. یک سیستم باید وجود داشته باشد. من ۱۰۰ بازی خارجی رفتم، چه زمانی از وزارت امور خارجه کمک گرفتم؟ یک زمانی باشگاه استقلال به وزارت امور خارجه کمک می‌کرد! الان برعکس شده است. ما هرچه داریم از هوادار داریم و هرچه آنها بگویند آن درست است و اگر چیزی می‌گویند و ما برخلافش فکر می‌کنیم باید آن را درست کنیم، چون هوادار دقیقاً می‌داند تیم چه چیزی می‌خواهد و باهوش است.

وی در خصوص این موضوع که هواداران استقلال و پرسپولیس همواره گلایه دارند که چرا در تصمیم‌گیری‌های این دو باشگاه نقشی ندارند، اظهار کرد: حرف درستی است و وقتی که برای باشگاه پول خرج می‌کنی حق داری که درباره‌اش سؤال کنی. امسال حدود ۱۰، ۱۲ میلیارد تومان از اول فصل از پیامک‌ هواداران به دست باشگاه رسیده است، ولی خبر ندارم اینکه می‌گویند سال قبل ۶۰ میلیاردی کمک شده است، درست باشد یا نه؟

فتح‌الله‌زاده درباره خاطراتش از انتقال مبلغ قرارداد پاشازاده و موسوی از آلمان به ایران گفت: آن زمان حساب‌های ارزی در ایران نبود و به خاطر تحریم‌ها حتی وقتی پول وارد می‌کردیم در فرودگاه باید برگه‌ای را پر می‌کردیم. من هم مجبور بودم پول را بیاورم. شور و عشق استقلال به سرم زده و مستم کرده بود. گفتم پول ما را بدهید. گفتند ما داخل بانک پول می‌دهیم و رفتیم در بانک و دیدیم یک جا را قرنطینه کرده‌اند و ما نشستیم آقای کالموند آمد و پول‌ها را بسته‌بندی شده آوردند. کالموند هم تأکید کرد که من این پول را در این اتاق به شما می‌دهم و مسئولیت دیگری هم ندارم. من هم تعجب کردم و پول را گرفتیم و خبر نداشتیم که خیلی خطرناک است که یک میلیون مارک را در کیف بگذاریم و در خیابان راه برویم. از گیت فرودگاه که رد شدیم پلیس با تعجب نگاه کرد و تا به خودش بیاید من سریع رفتم.

وی درباره انتقال هاشمی‌نسب از پرسپولیس به استقلال خاطرنشان کرد: خدا آقای پورحیدری را رحمت کند. من زنگ زدم گفتم منصورخان حواست به این بازیکن باشد. گفت ما داخل زمین قرمز و آبی هستیم و حواسم هست. گفتم آقا این بازیکن ما شده است! منصورخان گفت شوخی نکن! یعنی الان لباس باشگاه استقلال بپوشد و بیاید تمرین؟ گفتم بله! آن دربی هم خیلی سخت بود و گلی که زد اگر به صد تا مهاجم هم بدهی نمی‌تواند آن توپ را گل کند. ۱۰۰ میلیونی که به او دادیم حلالش باشد و ای کاش بیشتر داشتم و می‌دادم.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در خصوص این موضوع که یکی از مشکلات استقلال عدم پرداخت دستمزد پورحیدری به خانواده‌اش است، تصریح کرد: «فکر کنم طلب ایشان ۱۳۰، ۱۴۰ میلیون است که باشگاه می‌دهد. مبلغ دقیق را البته نمی‌دانم و هرچقدر هست حقش است، وظیفه داریم باید پرداخت شود. من یادم نمی‌آید در باشگاه استقلال باشم و منصورخان کنارم نبوده باشد.

فتح‌الله‌زاده در پاسخ به این سؤال که درست است در بازی معروف استقلال و ملوان بازیکنان علیه او توطئه کردند؟ گفت: من باورم نمی‌شود و نمی‌دانم. اما متأسفانه در این ورزش هیچ چیز بعید نیست. ولی کسی که نامردی می‌کند قطعاً چوبش را می‌خورد. خدا پیغمبری من نمی‌دانم، اما اگر کسی این کار را در حق انسانی که حتی با عصا هم به باشگاه می‌آمد کرده حتماً چوبش را می‌خورد. ببینید واقعاً اگر کسی این کار را کرده باشد در همین دنیا جواب خواهد داد.

وی درباره جدایی رحمتی از استقلال گفت: واقعاً مهدی برای استقلال فداکاری کرده است. یک مواقعی به او کم لطفی شد، اما از کسانی است که در موفقیت‌های استقلال سهم خاصی داشته است.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در خصوص اتفاقاتی که زمان جذب نکونام افتاد، خاطرنشان کرد: این ماهی به قلاب ما تمایل بیشتری داشت. خدا وکیلی خودش استقلالی بود و خواست. وگرنه تیم آن طرف بود که به کر وصل بود و تا می‌گفت یک میلیارد بده می‌گفتند بیا این یک میلیارد و نیم را بگیر. به من گفت یک میلیارد بده گفتم جواد ۷۰۰ تا بیشتر نمی‌توانم بدهم. اما او قلاب ما را دوست داشت چون طعم آبی داشت. او را خیلی دوست دارم و آدم باشخصیت مربی جوان و آتیه داری است.

فتح‌الله‌زاده در پاسخ به این سوال که چرا پیشکسوتان استقلال با هم مشکل پیدا می‌کنند، گفت: در بازی‌ها جواد زرینچه وقتی با نامجومطلق چفت می‌شدند فراتر از آسیا بازی می‌کردند و امیر قلعه‌نویی هم که ژنرال ما است. آدم‌های بزرگ به هر حال بزرگ هستند. ظرف کوچک‌تر است و باید آن را بزرگتر کنیم که همه جا بشوند.

وی در ادامه با دیدن عکس قدیمی پیشکسوتان استقلال اظهار کرد: این‌ بازیکنان قزل‌آلا نیستند، دیگر نهنگ هستند. یک فیلم از فرهاد دارم که بعدها رو می‌کنم و حالا نمی‌خواهم روحیه‌اش را خراب کنم. اما او کلکی به من می‌زد. او ما را در امارات به خانه‌اش برد و صبح به ماهیگیری رفتیم. او قلاب می‌انداخت و ماهی می‌گرفت. من هم یک ساعت تلاش می‌کردم و هیچ ماهی نگرفتم. بعد دیدم موسوی از آن طرف ماهی‌ها را به قلاب او می‌اندازد و او آن را از آب بیرون می‌کشد!

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در پاسخ به این سؤال که «آیا مجیدی با همین کلک رضایتنامه گرفت؟»، گفت: به جان خودم اینها مگر می‌توانستند از من رضایت بگیرند. فرهاد بنده خدا که می‌گفتند حاج آقا من تا چه زمانی با استقلال قرارداد دارم؟ گفتم تو که هیچ پسرت هم با ما قرارداد دارد، برو دنبال کارت.

فتح‌الله زاده با دیدن تصویر منصوریان و ماجرای قهرشان گفت: منصوریان هم بازی‌هایی که می‌کرد از نظر فنی خیلی بالا بود و مربی خوبی است. بالاخره در خانواده از این قهر و آشتی‌ها زیاد است. تو در خانه ۲ تا بچه داری با ۳ نفرشان قهری. من ۴۰ تا بچه داشتم می‌خواهی با دو نفرشان قهر نباشم؟!

وی در پاسخ به این سؤال که عابدزاده استقلالی بود یا پرسپولیسی، اظهار کرد: او اگر استقلالی نبود به استقلال نمی‌آمد. بالاخره اینها چهره ملی هستند. به خصوص علی آقا پروین که ارادت خاصی به او دارم و از دوستان بسیار خوب من است. به او می‌گفتم اگر من رئیس فدراسیون فوتبال و شما رئیس سازمان تیم‌های ملی شوی چه می‌شود؟ اما هیچ وقت این اتفاق نیفتاد.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال درباره ماجرای انتقال مهدی مهدوی‌کیا به استقلال تصریح کرد: قرارداد او پیش آقای منزوی است. او یکی از بهترین شخصیت‌های ورزشی است و دوستش دارم.

فتح‌الله‌زاده درباره موفق‌ترین مدیر تاریخ استقلال گفت: من نمی‌دانم. هواداران باید بگویند. آن کسی که اتحادیه فوتبال اعلام کرد اسم بنده بود اما به نظرم علی آقامحمدی موفق‌ترین بودند چون استقلال را قهرمان آسیا کردند.

این خبر حدود ۱ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.