سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش روند مذاکرات و برگزاری جلسات با مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی علی نژاد که به عنوان نماینده وزارت ورزش در جلسه مسئولان فوتبال با کنفدراسیون آسیا حضور داشت، در مورد اتفاقات اخیر گفت: پیرو تصمصات و اقدامات کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد فدراسیون فوتبال ایران و تیم های ایرانی گرفته بود و میزبانی را در پلی آف و میزبانی مرحله گروهی را از ایران سلب کرد، مقاومتی برابر این تصمیم صورت گرفت که منجر به ارسال نامه دوم از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا شد.

وی ادامه داد: در این نامه جریان جدیدی شروع شد و به گونه ای عمل کرد که ما وارد دام جدید شویم. عنوان شده بود که پلی آف را بیرون از خانه بازی کنیم و در فوریه و یا مارچ گروهی به ایران بیایند و شرایط را بررسی کنند و اگر همه چیز مناسب بود ان وقت تصمیم جدیدی بگیرند.

علی نژاد خاطرنشان کرد: در مقابل هر دو نامه موضع واحدی باشگاه ها گرفتند و عنوان شد که ما قبول نمی کنیم میزبانی گرفته شود. جمع بندی ما این بود که بعد از این موضوع سراغ تیم ملی و بعد هم رشته های دیگر خواهند رفت و ما میزبانی ها را از دست خواهیم داد.

معاون وزیر ورزش ادامه داد: با رایزنیهای صورت گرفته و کمکی که نهادهای مختلف کشور انجام دادند، خوشبختانه مقدمات مذاکره رودررو شکل گرفت و بنده به همراه مدیران عامل باشگاه های استقلال، پرسپولیس و شهرخودرو و دبیرکل فدراسیون فوتبال به مالزی رفتیم و حدود دو ساعت با دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا مذاکره کردیم.

عضو تیم مذاکره کننده ایران ادامه داد: آقای وینزور در حلساتی که داشتیم پافشاری داشت که براساس شواهدی که دارند در ایران شرایط برگزاری مسابقه وجود ندارد مگر اینکه گروه های بازدید کننده بیایند و شرایط را بررسی کنند. ما هم بر مواضع قبلی خود تاکید کردیم. بعد متوجه شدیم که تحلیل ما درست بوده و مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا دنبال این بودند که میزبانی تیم ملی ایران را هم بگیرند که ما این موضوع را هم نپذیرفتیم.

علی نژاد ادامه داد: بعد از رایزنی هایی که انجام شده و نیم ساعتی تنفسی که داده شد، وینزور جان با مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا هماهنگی کرد و جلوی سلب میزبانی از ایران گرفته شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا طی یک نامه اعلام کرد که مسابقات در دور برگشت در ایران برگزار خواهد شد. تیم ها ابتدا سه بازی خارج از خانه برگزار خواهند کرد و سه بازی برگشت را در خانه برگزار خواهند کرد.

وی در مورد نتایج این نشست نیز گفت: ما توانستیم حق میزبانی که سلب شده بود را بگیریم. مسیری که به سمت سلب حق میزبانی تیم ملی فوتبال ایران پیش می رفت را هم برگرداندیدم. این برای اولین بار است که کنفدراسیون فوتبال آسیا این عقب نشینی را می کند. این تصمیم نشان می دهد که ما مسیر درستی را پیش رفته بودیم.

علی نژاد در پایان گفت: حداقل هشت میزبانی را به دست آوردیم. مقابل سلب میزبانی تیم ملی ایستادیم. کنفدراسیون فوتبال آسیا هم متوجه شد که دیپلماسی هدفمندی در ورزش ایران وجود دارد. مطمئن هستم که از این به بعد با تدبیر بیشتری در مورد ایران تصمیم خواهند گرفت. این پیروزی را به نمایندگان و هواداران ایران تبریک عرض می کنم.

این خبر حدود ۸ ماه پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۲ )