نشریه ورزشی کوریره دلواسپورت به انتقادات از این روزنامه ایتالیایی که به نژادپرستی متهم شده است، پاسخ داد و از خود دفاع کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پی انتقادات گسترده‌ در فضای مجازی و واکنش‌های تند اهالی دنیای فوتبال به تیتر روی جلد نشریه کوریره دلواسپورت، این روزنامه ایتالیایی از خود دفاع کرد.

کوریره که جزو معروف‌ترین نشریات ورزشی اروپاست، برای گزارش پیش‌بازی تیم‌های فوتبال اینتر و رم که امشب (جمعه) به مصاف هم می‌روند، عکس دو بازیکن سیاه‌پوست این تیم روملو لوکاکو (اینتر) و کریس اسمالینگ (رم) که جزو بهترین بازیکنان آنها در این فصل بوده‌اند را روی جلد برده و از تیتر «جمعه سیاه» استفاده کرده است که به زعم بسیاری این تیتر رنگ و بویی نژادپرستانه داشته است. به همین دلیل انتقادات فراوانی از این نشریه چاپ رم صورت گرفته تا جایی که دو باشگاه اینتر و رم، خبرنگاران کوریره‌دلواسپورت را از حضور در زمین تمرینی این دو تیم تا پایان ماه دسامبر محروم کرده‌اند.

علاوه بر این بازیکنان دو تیم هم از انجام هر گونه مصاحبه به این روزنامه منع شده‌اند. در این میان لوکاکو هم به تیتر نشریه کوریره دلواسپورت واکنش نشان داده و آن را احمقانه‌ترین تیتری که تا کنون دیده توصیف کرده است.

با این حال ایوان زاتزارو، سردبیر روزنامه کوریره‌دلواسپورت در گفت‌و‌گو با رادیو۲۴ ایتالیا از تیتر جنجال‌آفرینی که انتخاب کرده، دفاع کرد.

زاتزارو گفت: لطفاً یکی به من بگوید که کجای این تیتر نژادپرستانه است؟ آیا می‌دانید که من در ۴۰ سال گذشته چند بار از تیترهایی مشابه این استفاده کرده‌ام؟ چرا من باید در اینترنت درباره تیتری که انتخاب کرده‌ایم توضیح بدهم؟ آوردن تصویر لوکاکو و اسمالینگ روی جلد روزنامه، یک پیام واضح دارد، اینکه آنها دو بازیکن بزرگ هستند که هر دو در منچستریونایتد بازی کرده‌اند. جمعه سیاه هم که یک رویداد است که این روزها به خاطر این حراجی معروف زیاد می‌شنویم. پس چرا من نباید از چنین تیتری استفاده می‌‌کردم؟ اگر مردم می‌خواهند با نژادپرستی مبارزه کنند بهتر است در جایی دیگر که این معضل بسیار جدی‌تر است دنبال این کار باشند. این تیتر همانطور که توضیح دادم نمی‌تواند نژادپرستانه تلقی شود.

سردبیر نشریه گاتزتا افزود: آنهایی که می‌گویند تقلید صدای میمون از سوی تماشاگران نژادپرستانه نیست، آنها هستند که باید خجالت بکشند (اشاره به اظهارات اخیر باشگاه هلاس ورونا پس از رفتارهای نژادپرستانه هواداران‌ این تیم). تیتری که ما انتخاب کردیم، تیتری کاملاً مناسب و مقتضی این بازی بود. اگر قرار باشد ما دست از چنین نوع نگارش‌هایی برداریم، فقط باور‌های غلط یکسری افراد را تقویت کرده‌ایم و اینگونه دیگر هیچ چیزی نمی‌توانیم بنویسیم.

زاتزارو که گفت‌و‌گویش با رادیو ۲۴ پیش از محروم شدن کوریره توسط باشگاه‌های رم و میلان ضبط شده بود، افزودک من از سازمان لیگ و برخی باشگاه‌ها تماس‌هایی دریافت کردم. اطلاع دارم که بعضی از مسئولان آنها در بعضی گروه‌ها از یکدیگر سؤال می‌پرسیدند که «حالا باید چه کار کنیم؟ آیا ما هم باید به جمع آنهایی که به این روزنامه حمله کرده‌اند ملحق شویم؟». معلوم است که آنها اصلاً خود گزارش را نخوانده‌اند و آن را نفهمیده‌اند. در واقع آنها یک دهه هیچ کاری (برای مبارزه با نژادپرستی) انجام نداده‌اند و حالا می‌خواهند از این فرصت برای راحت کردن وجدان‌شان استفاده کنند. من اما از انتخاب این تیتر کاملاً راضی‌ام.»

در همین حال نشریه کوریره نیز جوابیه‌ای به انتقادات صورت گرفته از این روزنامه چاپ کرده و این انتقادات را نوعی تلاش برای بدنام کردن این رسانه دانسته است.

این خبر حدود ۱ سال پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱ )