رئیس فدراسیون اسکی از آمادگی ایران برای میزبانی مسابقات اسکی روی چمن کاپ جهانی جوانان و جام جهانی بزرگسالان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری مسابقات اسکی چمن کاپ جوانان جهان و جام جهانی بزرگسالان امروز (چهارشنبه) در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد. سید عبدی افتخاری رئیس فدراسیون اسکی و شهیار افشار، قائم‌مقام ستاد برگزاری بازی‌ها و بهره‌بردار پیست دیزین به عنوان میزبان مسابقات در این نشست خبری حضور داشتند.

افتخاری در این نشست گفت: مسئولان برگزاری تلاش زیادی در این سه ماه اخیر کرده‌اند که جای تشکر دارد. پس از سه سال قرار است میزبان مسابقات فراملی باشیم. تیم ملی از اواسط اردیبهشت تمریناتش را در اردبیل آغاز کرد و تمرینات به دیزین منتقل شد. سپس انتخابی تیم ملی برگزار شد که تیم ملی به سوئیس رفت و نتایج خوبی یه دست آمد. حالا امیدواریم در ایران نتایج خوبی رقم بخورد.

وی ادامه داد: مسابقات از دو جهت برای ما اهمیت دارد. اول اینکه فرصت خوبی برای جوانان به وجود آمده است. پس از آن فینال هفته آخر قهرمانی جهان برگزار می‌شود که در مجموع شش روز میزبانی کمک به رشد و توسعه اسکی روی چمن می‌کند و فرصت خوبی فراهم می‌آورد. میزبانی یکی از ارکان اساسی توسعه و پیشرفت است و کمک زیادی به آینده این رشته خواهد کرد. امیدوارم میزبان شایسته‌ای باشیم و ملی‌پوشان هم روی سکو بروند.

رئیس فدراسیون اسکی درباره تیم‌های شرکت کننده در رقابت‌ها گفت: اسکی‌بازانی از ایتالیا، اتریش، اسلواکی و جمهوری چک به همراه ورزشکاران ایران حضور خواهند داشت. نماینده فدراسیون جهانی از سوئیس نیز به ایران می‌آید. در مجموع از ایران ۱۵ ورزشکار دختر و پسر و از دیگر کشورها نیز ۲۰ نفر شرکت خواهند کرد.

افتخاری عنوان کرد: در مجموع ۷، ۸ کشور در این رشته فعال هستند. زمانی که مسابقات در اروپا برگزار می‌شود، ورزشکاران با اتومبیل شخصی جابجا می‌شوند، اما برای حضور در ایران باید سوار هواپیما شوند که این هزینه زیادی برای آنها دارد و به همین دلیل کمتر استقبال کرده‌اند. باید به تحریم‌ها هم اشاره کنم که کار را سخت کرد. در واقع بخشی از این شرایط به دلیل شایعات مربوط به عدم امنیت است که واقعیت ندارد. توقع داشتیم ژاپن هم در این مسابقات شرکت کند که عدم حضورشان برای ما جالب بود. به هر حال ایران میزبان هفته چهارم رده بزرگسالان است و میزبانی هفته آخر جوانان را بر عهده دارد.

وی در پاسخ به این سوال که این میزبانی چه دستاوردی برای ایران دارد، تصریح کرد: اعزام یک تیم ۱۲ نفره به اروپا نزدیک به ۷۰۰ میلیون تومان هزینه دارد. اسکی روی چمن یکی از پنج رشته اصلی ماست و محفل آلپاین را گرم نگه می‌دارد. فدراسیون جهانی این رشته نگاه خاصی دارد و ما باید به دنبال توسعه این رشته باشیم که این کار با برگزاری لیگ و اردوها و در نهایت مسابقات ممکن می‌شود. در این شرایط میزبانی کم هزینه‌تر است و می‌توانیم به سکو نیز برسیم. نکته دیگر این است که در زمان اعزام به خارج از کشور، فقط یک مربی می‌تواند برود، اما در میزبانی چندین مربی شرکت می‌کند و همه می‌توانند رشد کنند.

رئیس فدراسیون اسکی خاطرنشان کرد: می‌توانیم میزبانی خود را به رخ دیگر کشورها بکشیم. ارقام این میزبانی خیلی بالاست. بخشی را شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور، بخشی را پیست، بخشی را فدراسیون و بخشی هم اسپانسر و اداره کل ورزش و جوانان البرز قول داده‌اند که بپردازد. فدراسیون تلاش کرده اردوها و تجهیزات را فراهم کند که هزینه آن ۴۰۰ میلیون تومان است. البته هزینه اصلی مسابقات مانده است. همچنین باید هزینه پخش، اسکان، ترانزیت و جوایز مسابقات را که بالغ بر ۱۰ هزار یورو است، باید بدهیم. در مجموع تا امروز بالغ بر یک میلیارد هزینه شده است.

شهیار افشار قائم‌مقام ستاد برگزاری بازی‌ها نیز اظهار داشت: ورزشکاران ما در اسکی روی چمن به سطح خوبی رسیده‌اند. ما هیچ وقت نزدیک سکو هم نبودیم، اما ورزشکاران ما در سوئیس پای سکو رفتند. در این سه ماه تلاش زیادی شده و فدراسیون نیز کمک زیادی کرد. همچنین شرکت توسعه دست ما را برای اجرای برنامه‌ها باز گذاشت تا با بهترین کیفیت میزبانی را داشته باشیم. تأییدیه فدراسیون جهانی را نیز گرفته‌ایم. وقتی میزبان می‌شوید، آبروی نظام و جمهوری اسلامی مطرح است، نه آبروی افراد. بنابراین نهایت تلاش خود را کرده‌ایم تا بتوانیم توانایی ایران را نشان دهیم. همه استانداردهای بین‌المللی انجام شده و آمادگی کامل برای این میزبانی وجود دارد.

این خبر حدود ۶ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.