رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال با بیان اینکه مقررات انضباطی فیفا دستخوش تغییرات اساسی شده، در مورد مهمترین موارد مربوط به آن توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، احمدرضا براتی رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال از تغییرات اساسی مقررات انضباطی فیفا خبر داد. و در این خصوص اظهار داشت: بعد از سال ها مقررات انضباطی فیفا به صورت اساسی تغییر کرده است.

براتی در توضیح بیشتر این تغییرات خاطرنشان کرد: مقررات انضباطی جدید نسبت به مقررات سابق خلاصه تر شده است و از ۱۴۷ ماده به ۷۲ ماده کاهش پیدا کرده، ساختار آن بهتر و محتوای آن شفاف تر شده است. همچنین در موضوعاتی مانند مبارزه با تبعیض و حمایت از حقوق بشر کاملاً به روز رسانی شده است.

وی تصریح کرد: در خصوص موضوع مبارزه با تبعیض و نژاد پرستی در مقررات جدید فیفا باید توجه کرد که محتوای مقررات مربوط به حوزه مبارزه با تبعیض و نژاد پرستی با رعایت بالاترین استانداردهای بین المللی اصلاح شده و نکته بسیار مهم این است که چنانچه داور بعد از رعایت شرایط لازم، یک مسابقه را به علت رفتار ها یا شعارهای نژاد پرستانه تعطیل نماید نتیجه مسابقه به ضرر تیمی که رفتارها منسوب به آن تیم یا تماشاگران آن است، اعلام خواهد شد. همچنین در برخورد با متخلفین این حوزه، علاوه بر تنبیهات معمول، برنامه های آموزشی و تربیتی هم اجرا خواهد شد.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: بخش بسیار مهم دیگری که در مقررات انضباطی فیفا تغییر کرده مربوط می شود به حوزه مالی و قراردادی؛ مهمترین تغییرات این بخش عبارت هستند از اینکه از این به بعد فیفا علاوه بر اینکه کما فی السابق تصمیمات دیوان بین المللی ورزش CAS را که در رسیدگی تجدیدنظر به آرای فیفا صادر می شود، اجرا می کند، همچنین تصمیماتی را که خود CAS بدون مداخله فیفا در حوزه فوتبال صادر می کند را نیز اجرا و حمایت می کند.

براتی در ادامه این توضیحات افزود: فیفا بر اساس مقررات جدید، باشگاه های بدهکار را تا هنگام تصفیه کامل بدهی هایشان از نقل و انتقالات محروم می کند و در همین راستا چون بعضی از باشگاه ها برای فرار از پرداخت بدهی‌های شان مبادرت به انتقال امتیاز باشگاه یا تغییر نام خود می کردند، از این به بعد باشگاه جانشین باشگاه بدهکار هم مشمول تنبیهات و ضمان اجراهای فیفا خواهد شد.

وی ادامه داد: برای اولین بار در این مقررات، دادرسی علنی در رسیدگی های فیفا پیش بینی شده است یعنی چنانچه اصحاب پرونده درخواست نمایند، رسیدگی علنی خواهد بود و دسترسی عموم به جلسات رسیدگی فراهم خواهد شد.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون در پایان از فراهم شدن امکان معاضدت حقوقی فیفا خبر داد و گفت فیفا در مقررات جدید به منظور حمایت از حقوق اشخاصی که توانایی کافی برای استخدام وکیل و تعقیب قانونی شکایت خود ندارند، تسهیلات ویژه و معاضدت حقوقی را پیش بینی نموده است.

این خبر حدود ۴ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.