اگرچه این روزها درخشش در لیگ قهرمانان اروپا و قهرمانی در آن معیار شایستگی یک بازیکن برای بردن توپ طلاست، اما فتح اروپا همواره پیش‌شرط کسب مهمترین جایزه فردی دنیا نبوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در فصلی که برخلاف بیش از یک دهه گذشته ستاره‌های رئال مادرید و بارسلونا جایی در میان فینالیست‌های لیگ قهرمانان و افتخارآفرینان تورنمنت‌های ملی ندارند، انتظار می‌رود که سناریوی تکراری انتخاب بازیکنان دو قدرت سنتی فوتبال اسپانیا به عنوان بهترین بازیکنان جهان به پایان برسد و امسال گمانه‌زنی‌ها از احتمال انتخاب بازیکنی در لیگ برتر انگلیس به عنوان برنده توپ طلای سال ۲۰۱۹ حکایت دارند.

تعدادی از بازیکنان منچسترسیتی قهرمان این فصل لیگ برتر انگلیس هم جزو نامزدها خواهند بود هرچند مهاجم آرژانتینی این تیم سرخیو آگوئرو نه برای خودش نه برای هم‌تیمی‌هایش شانسی جهت بردن توپ طلا قائل نیست. او روز گذشته (سه‌شنبه) در مصاحبه‌ای مدعی شد که ملاک موفقیت یک بازیکن برای بردن توپ طلا، حداقل حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا است، ادعایی که شاید کاملاً درست نباشد.

اگرچه برندگان توپ طلا در ۶ سال اخیر همگی بازیکنانی بوده‌اند که در آن فصل قهرمان لیگ قهرمانان شده‌اند اما در این بین بازیکنانی مانند کریستیانو رونالدو و لیونل مسی هم بوده‌اند که بدون قهرمانی در اروپا، توپ طلا را برده‌اند.

پیشتر از آنها هم در دهه‌های ۷۰، ۸۰، ۹۰ و در اوایل قرن ۲۱، بازیکنان بوده‌اند که بدون قهرمانی در لیگ قهرمانان، بازی در فینال این رقابت‌ها و در برخی موارد حتی بدون حضور در لیگ قهرمانان اروپا موفق به بردن توپ طلا شده‌اند.

۱- کریستیانو رونالدو سال ۲۰۱۳

ستاره وقت رئال مادرید در حالی برنده توپ طلا شد که تنها موفقیت تیمی‌اش نایب قهرمانی در جام حذفی اسپانیا بود. رونالدو اما در آن فصل از نظر فردی عملکرد خوبی داشت و ۶۹ گل زد.

۲- لیونل مسی ۲۰۱۲

ستاره آرژانتینی بارسلونا در آن سال قهرمان لالیگا و جام حذفی اسپانیا شد اما تیمش در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان تیمش در نیمه نهایی مغلوب چلسی شد.

۳- رونالدینیو ۲۰۰۵

هیچ کسی شک نداشت که مهاجم برزیلی وقت بارسلونا در آن زمان بهترین بازیکن جهان بود اما او در فصلی موفق به کسب توپ طلا شد که تنها قهرمان لالیگا شد و تا مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد.

۴- ریوالدو ۱۹۹۹

مهاجم برزیلی سابق بارسلونا در آن سال قهرمان لالیگا شد و یک ستاره در کلاس جهانی بود. با این حال در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا تیم او نتوانست از مرحله گروهی بالاتر برود.

۵- رونالدو نازاریو ۱۹۹۷

رونالدو در آن فصل بدون آنکه حتی در لیگ قهرمانان بازی کند توپ طلا را برد، چیزی که این روزها غیرقابل تصور است. در آن روزها اما کسی در بهترین بودن رونالدو شک نداشت.

۶- ژرژ وه‌آ ۱۹۹۵

ستاره وقت میلان در آن سال نه قهرمان سری A شد نه به فینال لیگ قهرمانان رسید اما در آن فصل به عنوان بهترین بازیکن دنیا انتخاب شد.

۷- مارکو فن‌باستن ۱۹۹۲ با وجود نبردن هیچ جامی با تیم ملی کشورش و نرسیدن به فینال لیگ قهرمانان اروپا، ستاره سابق میلان سومین توپ طلای دوران بازیگری‌اش را کسب کرد.

۸- رود گولیت ۱۹۸۷

ستاره هلندی پیشین تیم فوتبال میلان در آن سال نه قهرمان اروپا شد نه با تیم ملی کشورش دستاوردی داشت اما عملکرد فردی‌اش او را شایسته کسب عنوان بهترین بازیکن فصل کرد.

این خبر حدود ۳ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.