فوتبال ایران در سال ۹۷ ناکامی‌های زیادی داشت و به نوعی ستاره‌های این فدراسیون، خاموش شدند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، سال ۹۷ به روز آخر خود رسید و حالا می‌توان نگاهی به عملکرد فوتبال ملی ایران در سالی که گذشت، داشت. فوتبالی که پس از سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی و صعود پنج تیم فوتسال، فوتبال ساحلی، فوتبال زیر ۱۷ سال، فوتبال زیر ۲۰ سال و تیم ملی فوتبال بزرگسالان مورد تمجید بخش رسانه‌ای فیفا قرار گرفت. سایت فیفا در گزارشی با عنوان «ایران پنج ستاره» به حضور فوتبال ایران در پنج رده و رشته مختلف در جام جهانی اشاره کرد و همین تیتر ژورنالیستی تبدیل به سپر بلایی برای فدراسیون فوتبال مقابل نقدها و چماقی بر سر منتقدان شد.

با این حال پس از عبور از این دو سال میلادی مورد اشاره، دو سال میلادی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ که بخش اعظمی از آن با سال ۹۷ تلاقی داشت، دستخوش اتفاقات زیادی برای فوتبال ایران بود که ناکامی به بار داشت. پس از «پنج ستاره» شدن فوتبال ایران، ناکامی‌ها یکی یکی آمدند؛ ابتدا حذف تیم جوانان از مرحله انتخابی قهرمانی آسیا و از دست دادن فرصت حضور در انتخابی جام جهانی از راه رسید. تیم نوجوانان هم مشابه تیم جوانان فرصت حضور در جام جهانی را از دست داد. تیم ملی فوتبال بزرگسالان در سالی که گذشت حضور در دو تورنمنت مختلف را تجربه کرد که در جام جهانی موفق به کسب ۴ امتیاز شد، هرچند این عملکرد منجر به صعود از گروه نشد. در جام ملت‌های آسیا نیز با اینکه همه چیز مهیای صعود ایران به فینال و پایان حسرت قهرمانی بود، اما شکست سنگین مقابل ژاپن در نیمه نهایی ناکامی دیگری را برای فوتبال ایران به ثبت رساند.

دو رشته دیگر که زیر نظر فدراسیون فوتبال فعالیت می‌کنند و این فدراسیون را تبدیل به «فدراسیون پنج ستاره» کرده بودند، فوتسال و فوتبال ساحلی هستند. در سالی که گذشت تیم ملی فوتسال ایران در تورنمنتی حضور نداشت و نیازی به حفظ ستاره‌اش نبود، اما تیم ملی فوتبال ساحلی هم فارغ از قهرمانی در جام بین قاره‌ای، ناکام بود. حذف در مسابقات قهرمانی آسیا و از دست دادن حضور در جام جهانی را می‌توان یک ناکامی برای تیم همیشه موفق فوتبال ساحلی دانست.

ورزش همیشه پیروزی نیست و شکست هم به همراه دارد که این از خواص ورزش و فوتبال است، اما اینکه این همه ناکامی درست در یک مجموعه به ثبت برسد، نیاز به بررسی بیشتر دارد. آن هم در «فدراسیون فوتبال پنج ستاره‌ای» که حالا باید برای آنها نوشت، «فدراسیون بی‌ستاره و ستاره‌ها پَر». در کنار تمام این ستاره‌های خاموش، تیم امید هم در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ نتیجه نگرفت، هرچند تیم با نفرات زیر ۲۱ سال در این مسابقات حاضر شد و این بازی‌ها محکی برای شاگردان زلاتکو کرانچار بود تا خود را برای مسابقات انتخابی المپیک آماده کنند.

امیدواریم پس از ناکامی در سال ۹۷، فوتبال ایران با موفقیت‌های تیم امید، سال ۹۸ را با موفقیت آغاز کند.

این خبر حدود ۹ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.