هفته نخست مسابقات لیگ دسته اول در حالی به پایان رسید که نابسامانی‌ها نیز همزمان با این رقابت‌ها آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ لیگ دسته اول فوتبال با توجه به اینکه کمتر از لیگ برتر دیده می‌شود، هر ساله مشکلات بیشتری دارد و بی‌نظمی‌های برگزاری، بلاتکلیفی و مشکلات مالی باشگاه‌های لیگ یکی بیشتر از لیگ برتری‌هاست. این بی‌نظمی‌ها اما امسال از همان هفته اول مسابقات لیگ دسته اول آغاز شده است.

هفته نخست لیگ یک در حالی به پایان رسید که از ۹ دیداری که باید برگزار می‌شد، سه مسابقه لغو شد. ماشین‌سازی که روز گذشته (سه‌شنبه) انتقالش به ارومیه نهایی شد، به دلیل عدم ثبت قرارداد بازیکنانش نتوانست در هفته اول مقابل بادران به میدان برود. دیداری که کمیته انضباطی هنوز تصمیمی در خصوص نتیجه این بازی، تصمیمی نگرفته، اما مدیران و اعضای تیم بادران اعتقاد دارند نتیجه این مسابقه باید سه بر صفر به سود بادرانی‌ها اعلام شود.

بیشتر بخوانید:

سیف‌الله‌پور: نتیجه ۳ بر صفرنشود، به فیفا شکایت می‌کنیم!

پاشازاده: نتیجه بازی باید ۳ به صفر به سود ما اعلام شود

پس از اینکه محمدرضا زنوزی مالک باشگاه گسترش فولاد تصمیم به خرید باشگاه تراکتورسازی گرفت، گسترش فولاد به لیگ یک رفت و قرار شد این تیم در لیگ یک به میدان برود و ماشین سازی در لیگ برتر اما هنوز کارهای این انتقال نهایی نشده است.

نفت تهران هم که دیگر هیچ مدیر، مالک و بازیکنی ندارد، مقابل مشکی‌پوشان خراسان حاضر نشد تا این دیدار هم سه بر صفر به سود تیم مشهدی اعلام شود. نفت تهران سوژه اصلی یک ساله اخیر رسانه‌های ورزشی و مثال کاملی از اوضاع آشفته یک تیم فوتبال در ایران بوده و می‌توان گفت که اکنون وجود خارجی ندارد. این باشگاه بارها از سوی کمیته‌های تعیین وضعیت و انضباطی محکوم شده و حدود ۳۰ میلیارد تومان بدهی دارد، اما کسی از باشگاه نفت نیست که بخواهد به این پرونده‌ها رسیدگی کند.

نفتی‌ها تاکنون هیچ اقدامی برای تکمیل مدارک خود برای ثبت در سازمان لیگ انجام نداده‌اند و مجمع باشگاه نفت هم که مالکیت باشگاه را بر عهده دارد، اقدامی در راستای حضور این تیم در لیگ یک و بازگشت نفت به لیگ برتر نکرده است. نفت را می‌توان نمونه بارز شکست خصوصی‌سازی در فوتبال کشور دانست. باشگاه‌هایی چون استیل آذین، سپیدرود و سیاه‌جامگان نمونه‌های دیگری از وضعیت آشفته خصوصی‌ها به شمار می‌روند.

خونه‌به‌خونه، دیگر باشگاه خصوصی فوتبال ایران که پرحاشیه‌ترین تیم لیگ یکی در سال‌های اخیر بوده، به خاطر عدم پایبندی مدیران استانی به تعهدات خود، از حضور در دیدار هفته اول خود مقابل ملوان بندر انزلی سر باز زد تا سه امتیاز به راحتی آب خوردن به حساب ملوان واریز شود. باشگاه مازندرانی پس از اتفاقات پایان فصل گذشته لیگ دسته اول هم حاضر نبود در فینال جام حذفی به میدان برود که در نهایت در این مسابقه بازی کردند. حسن‌زاده مالک باشگاه خونه‌به‌خونه نشان داده که تصمیمات لحظه‌ای و احساسی می‌گیرد و احترامی برای برنامه مسابقات و فوتبال کشور قائل نیست. مدیران این باشگاه اعلام کرده‌اند که در دیدارهای بعدی خود شرکت می‌کنند و این تیم از لیگ دسته اول کنار گذاشته نخواهد شد و باید دید چنین اتفاقی رخ می‌دهد یا خیر.

به نابسامانی باشگاه‌های لیگ یکی، باید تغییر نام‌های متعدد باشگاه‌ها را هم اضافه کرد. استقلال جنوب چند هفته گذشته به پرسپولیس پاکدشت واگذار شد، اما همه مدارک تیم به نام استقلال جنوب است تا بازیکنانی که با باشگاه پرسپولیس پاکدشت قرارداد بستند و پیراهن سرخ این تیم را پوشیدند، در هفته اول با نام استقلال به میدان بروند! مدارک باشگاه قشقایی هم روز بازی این تیم مقابل مس رفسنجان کامل شد و این تیم تا قبل از روز یکشنبه در سازمان لیگ به نام برق جدید شیراز شناخته می‌شد.

نکته مثبت اتفاقات هفته نخست، این است که می‌توان نتیجه گرفت که سازمان لیگ مماشات با باشگاه‌ها را کنار گذاشته و با آنها مطابق قانون برخورد می‌کند. اتفاقی که در سال‌های اخیر کمتر شاهد آن بودیم. با این حال باید ببینیم لیگ دسته اول که در ایستگاه اول دچار این حواشی شده،‌ چه ماجراهایی در ادامه خواهد داشت. آیا به جز نفت تهران، تیمی در هفته‌های آینده به میدان می‌روند و لیگ یک با کمتر از ۱۷ تیم برگزار خواهد شد یا خیر.

این خبر حدود ۱ سال پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.