۲ تیمی که پرنده‌ای را به عنوان نماد خودشان دارند، برای پرواز بر فراز اروپا، یکدیگر را به عنوان آخرین مانع مقابلشان می‌بینند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، لیورپول ۱۳ سال و یک روز پیش در فینال لیگ قهرمانان اروپا، معجزه استانبول را رقم زد و برای پنجمین و تاکنون آخرین بار قهرمان اروپا شد اما رئال مادرید با اکثر روزهای پایانی ماه می، خاطره قهرمانی در قاره سبز را دارد، با این حال تیم زیدان دلیلی برای دستکم گرفتن قرمزها نمی‌بیند.

۲ تیم نوستالژیک و پرافتخار وقتی از ساعت ۲۳:۱۵ امشب (شنبه) در ورزشگاه ملی کیف اوکراین، آخرین و مهم‌ترین بازی فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ فوتبال باشگاهی دنیا را شروع کنند، چشم دنیا را معطوف به خودشان خواهند دید. لیورپول علاوه بر درخشش صلاح و ۲ زوج دیگر او در خط حمله به تکرار تاریخ دل بسته است؛ آخرین باخت رئال مادرید در یک فینال اروپایی مقابل آن‌ها و با گل کندی در ۱۰ دقیقه آخر بازی نهایی فصل ۱۹۸۱-۱۹۸۰ جام باشگاه‌های اروپا شکل گرفت و از آن زمان رئال ۷ فینال پی در پی در جام یوفای سابق و لیگ قهرمانان اروپا را برده است. در سوی مقابل کلوپ، سرمربی رقیب ۶بار در فینال میادین مختلف حاضر بوده و فقط یک بار موفق شده جام را بالای سر ببرد.

حال خوب لیورپول، رکوردها در انتظار رئال مادرید

لیورپولی‌ها بیش‌تر از خودشان نگران هوادارانی هستند که برای حضور در کیف، ۳ بار پروازشان به تاخیر افتاد اما با توجه به شور تمام‌نشدنی آن‌ها، نمی‌توان ذره‌ای در فرکانس بالای فریادشان تردید به خرج داد. این تیم پس از قطعی شدن اولین حضورش در فینال لیگ قهرمانان از سال ۲۰۰۷، لیگ برتر را فراموش کرد و تنها به خاطر نیاز به کسب سهمیه فصل آینده، بازی هفته پایانی لیگ برتر را برد.

رئال مادرید هم وضعیت مشابهی داشت. این تیم حتی از مقام دومی لالیگا هم دست کشید تا برای این بازی آماده شود. تیم زیدان ۲ فصل قبلی قهرمان لیگ قهرمانان شده و اگر در کیف هم پیروز شود، علاوه بر دست‌نیافتنی‌تر کردن تعداد جام‌هایش در این رقابت‌ها (۱۳ قهرمانی) پس از آژاکس و بایرن‌مونیخ به سومین قهرمان ۳ دوره متوالی جام باشگاه‌ها و لیگ قهرمانان اروپا تبدیل می‌شود؛ آنچه زیدان را در سومین سال مربیگری حرفه‌ای همراه آنچلوتی و پیسلی به تنها مربیان برنده ۳ جام این رقابت‌ها تبدیل می‌کند و البته زیزو تنها مربی برنده جام لیگ قهرمانان و جام باشگاه‌ها در ۳ فصل متوالی نام می‌گیرد. پس رئال و زیدان در این بازی به دنبال رکوردی جاودانه هم هستند.

رویارویی‌های قبلی

اولین رویارویی ۲ تیم در فینال فصل ۱۹۸۱-۱۹۸۰ جام باشگاه‌های اروپا شکل گرفت که لیورپول با گل کندی یک بر صفر برد و برای سومین بار قهرمان شد. قرمزها در بازی برگشت مرحله یک‌هشتم‌نهایی فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ لیگ قهرمانان، چند روز پس از برتری ۴ بر یک در خانه منچستریونایتد، ۴ بر صفر رئال مادرید را خرد کردند و جالب اینکه تورس، جرارد و دوسنا، گلزنان مشترک هر ۲ بازی بودند. لیورپول در بازی رفت هم با گل بنایون در برنابئو پیروز شده بود و آن شکست ۴ بر صفر، هنوز سنگین‌ترین باخت خارج از خانه تاریخ رئال مادرید در لیگ قهرمانان نام دارد. رئال مادرید برای گرفتن انتقام نیم دهه صبر کرد و در ۲ بازی رفت و برگشت مرحله گروهی فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۳ لیگ قهرمانان اروپا به ترتیب ۳ بر صفر در آنفیلد و یک بر صفر در برنابئو به برتری رسید و لیورپول را حذف کرد. به طور کلی در ۵ رویارویی قبلی، لیورپول ۳ و رئال مادرید ۲ برد به دست آورده‌اند.

غایبان بازی

رئال مادرید با تمام قوا و بدون محروم و مصدوم به میدان می‌آید اما لیورپول گومز، چمبرلین و متیپ را در اختیار ندارد و شاید امره جان هم به دلیل مصدومیت کمر به بازی نهایی نرسد.

نکات آماری

*رئال مادرید با ۱۶ حضور در فینال، رکورددار شرکت در بازی نهایی این رقابت‌هاست و لیورپول ۳ بار بیش از هر تیم انگلیسی دیگری بازی نهایی لیگ قهرمانان و جام باشگاه‌های اروپا را تجربه کرده است؛ یعنی ۸ بار!

*رونالدو در فینال لیگ قهرمانان ۴ گل زده و در این عرصه رکوددار است.

*رونالدو در صورت گلزنی به اولین بازیکن پس از فرانتس روث بایرنی تبدیل می‌شود که در ۲ فینال متوالی رقابت‌ها گل می‌زند.

*هیچ یک از بازیکنان لیورپول سابقه قهرمانی در لیگ قهرمانان را ندارند.

*صلاح، فرمینو و مانه روی هم ۲۹ گل در فصل جاری لیگ قهرمانان به ثمر رسانده‌اند؛ بیش از هر مثلث تهاجمی دیگری در تاریخ این رقابت‌ها.

*جیمز میلنر، بازیکن لیورپول در صورت ارسال یک پاس گل با ۹ بار ایجاد فرصت گلزنی، رکورددار تعداد پاس گل در یک فصل تاریخ لیگ قهرمانان اروپا می‌شود.

*لیورپول علاوه بر در اختیار داشتن بهترین خط حمله فصل جاری لیگ قهرمانان با ۴۰ گل زده با ۶ بار بسته نگه داشتن دروازه در یک بازی، به طور مشترک صاحب رکورد کلین شیت است.

ترکیب احتمالی

لیورپول: کاریوس، آرنولد، فن‌دایک، لاورن، رابرتسون، هندرسون، میلنر، فینالدوم، مانه، صلاح و فرمینو

رئال مادرید: ناواس، راموس، مارسلو، کارواخال، واران، کاسیمیرو، کروس، مودریچ، ایسکو، رونالدو و بنزما

این خبر حدود ۱ سال پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.