کارلوس کیروش در گفتگو با «پادکست گل بزن» درباره شرایط تیم ملی و برنامه‌های پیش‌رو توضیحاتی را ارائه‌کرد.


اولین سؤالی که داشتم این بود که در اردوهای اخیری که داشتیم بازیکنان جوانی را دعوت کرده بودید، چه چیزی از آنها دیدید و فکر می‌کنید در این اردو چه چیزهایی به تیم اضافه می‌کنند؟

در این اردویی که تشکیل دادیم سعی‌کردیم برای بازیکن‌های جوان‌تر یک موقعیتی ایجاد کنیم که بتوانند دور از فشار خودشان را نشان بدهند. این جزو برنامه‌های آماده‌سازی ما از لحاظ انتخاب تیم برای جام‌جهانی است. ما از این اردوها استفاده می‌کنیم تا بتوانیم مشاهده‌های بهتر و بیشتری انجام بدهیم، هرچه سعی و تلاش ما بیشتر باشد، و ارزیابی‌های دقیق‌تری داشته باشیم، تصمیم‌های بهتری هم می‌توانیم بگیریم.

انتظارات شما از این دو بازی دوستانه مقابل ونزوئلا و پاناما چیست و آیا این دو تیم انتخاب شخصی شما بوده‌اند؟

ما تفکرهایی داریم از این که با چه نوع تیم‌هایی باید بازی داشته باشیم اما مسائلی است که باید در نظر بگیریم مانند رویکردهای تاکتیکی و محدودیت‌های مالی، که روی تصمیم‌های ما تأثیر می‌گذارند، ولی واقعیت این است که ما با این گونه تیم‌ها می‌توانیم بازی‌کنیم. اما من خوشحال هستم چون با تیمی مانند پاناما بازی می‌کنیم که به جام‌جهانی صعود کرده و مسابقه خوبی خواهد بود. امیدواریم که با ونزوئلا هم بازی کنیم برای اینکه این بازی هنوز قطعی نیست. ونزوئلا تیمی است که در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی نتایج خوبی گرفت و این موقعیت خوبی هست برای ما و بازیکنان که با تیمی با طرز فوتبال متفاوت بازی‌کنیم، مخصوصاً اینکه در جام‌جهانی به احتمال زیاد با تیمی از آمریکای جنوبی بازی خواهیم‌کرد.

آیا فکر می‌کنید از لحاظ آمادگی فیزیکی، فکری و تاکتیکی ما آمادگی داریم که به مرحله دوم جام‌جهانی صعود کنیم؟

کاملاً. من، کادر فنی و بازیکنان شک نداریم که با وجودآوردن یک هدف بزرگ و آماده‌کردن خودمون، می‌توانیم در فوتبال ایران تاریخ‌سازی بکنیم و به مرحله بعد راه پیدا کنیم. البته به یک قرعه خوب هم در مرحله ی گروهی نیاز داریم. بازیکن‌های ما انگیزه بالایی دارند البته به قرعه خوبی نیاز داریم. ولی جدا از کوشش‌ها و انگیزه‌های فراوان بازیکنان و کادر فنی، ما به حمایت نیاز داریم. برنامه‌های آماده‌سازی فوق‌العاده‌ای داریم، اما برای اجرای آنها به حمایت‌های به‌موقع و بیشتری نیاز داریم. حمایتی که دیر انجام بشود هیچ فایده‌ای ندارد. اگر شما بیماری دارید که نیاز به درمان دارد، باید داروهایش را سر وقت داد، تا بتواند بهبود پیدا کند. من فکرمی‌کنم مردم متوجه می‌شوند که ما باید این حمایت را به‌موقع بگیریم.

شما، کادر فنی و بازیکنان تلاش بسیار زیادی کردید تا تیم را به اینجا برسانید. فکر می‌کنید فدراسیون و مسئولین به همان اندازه شما را حمایت کردند؟

ما نمی‌توانیم روی حرف‌های خوب تکیه کنیم و بر اساس حرف‌ها برای جام‌جهانی برنامه بریزیم. همه می‌گویند که ما ۷ یا ۸ بازی تدارکاتی داریم تا بتوانیم به جام‌جهانی برسیم. بله. همه می‌خواهند که به ماه بروند ولی شما ابتدا به یک شاتل فضایی نیاز دارید و بعد به سوخت نیاز دارید، ولی الان نگرانی من این است که ما داریم زمان از دست می‌دهیم.

فکرمی‌کنید بازیکنان لژیونر چه چیزهایی دارند که بازیکنان داخلی ندارند؟ فکر می‌کنید چه کار باید کرد تا بازیکنان بیشتری به اروپا بروند؟

به اروپا رفتن خیلی مهم است. ما باید متوجه بشویم که تفاوتی وجود دارد بین اروپا بازی‌کردن و نکردن. تفاوت بین برد و باخت. حتی تیم‌هایی مانند آرژانتین و برزیل اگر می‌خواهند قهرمان جام‌جهانی بشوند باید ۹۵ درصد بازیکنان‌شان در اروپا بازی‌کنند. در حال حاضر ۶۰ درصد از بازیکنان ما در اروپا بازی می‌کنند. ما باید بازیکن تولیدکنیم تا زمانی که ۳۰ تا ۴۰ بازیکن شاغل در اروپا داشته‌باشیم. کشورهای بزرگ فوتبال بازیکنان‌شان در بهترین تیم‌ها بازی می‌کنند و ما نیز به چنین چیزی نیاز داریم. ما قدم‌به‌قدم سعی کردیم نه تنها بازیکن‌ها را بهتر کنیم، بلکه تیم را به طور کلی.

چند سالی است که شما از سیستم جی‌پی‌اس استفاده می‌کنید تا آمار دقیق وضعیت جسمی و فیزیکی بازیکنان را در نظر بگیرید. آیا در این سال‌ها شرایط جسمی بازیکنان بهتر شده است؟

ما آمار دقیق بازیکنان را از زمان ورود من به ایران نگه داشته‌ایم و قدم‌به‌قدم توانسته‌ایم فاصله بین بازیکنان شاغل در اروپا که وضعیت فیزیکی‌شان نزدیکتر است به سطح جهانی را با بازیکنان داخلی کمتر و کمتر کنیم. یکی از مشکلات اصلی لیگ ایران این است که در داخل بازی وقفه‌های بسیار زیاد و طولانی وجود دارد که دور از سطح جهانی است. این وقفه‌ها از اینکه بازیکنان زیر فشار و با ریتم بازی کنند، جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل در جام‌جهانی بعضی از بازیکنان به سختی بعد از بازی اول ریکاوری می‌کنند.

آیا بازیکنانی هستند که به نظر شما حتماً در جام‌جهانی خواهند بود؟

بگذارید فرق بزرگ بین جام‌جهانی ۲۰۱۴ و این جام‌جهانی را بگویم. در آن جام‌جهانی برای من خیلی سخت بود تا بازیکن‌های باکیفیت پیدا کنم که به جام‌جهانی در برزیل ببرم. اما برای این جام‌جهانی، ما درهر پست حد اقل ۳ تا ۴ بازیکن داریم که می‌توانند به جام‌جهانی بروند. این برای من دردسر بزرگی است و از خدایان فوتبال می‌خواهم که کمکم کنند بهترین ۲۳ نفر را انتخاب کنم.

آیا در ماه‌های آینده بازیکن‌های جدیدی دعوت می‌کنید؟

بعد از اردوی این ماه و ماه دسامبر، بعید است سورپرایزی داشته باشیم. بعد از ماه آینده دیگر نمی‌شود جادویی انجام‌داد و بازیکنی مانند مسی را پیدا کرد. جادوی اصلی اردوهای خوب، تمرین‌های سخت و بازیهای مفید است. بعضی وقتها این جادو و معجزه نیاز به تلاش و سرمایه‌گذاری دارد. بعضی‌ها دوست‌دارند جزو نتایج خوب و در داخل عکس‌های موفقیت‌آمیز تیم ملی باشند، ولی حاضر به تلاش و سرمایه‌گذاری نیستند.

آیا درحال‌حاضر به نظر شما نقطه‌‌ضعفی در تیم هست؟

باید بازیکنان را پرانگیزه نگه داشت، با اعتمادبه‌نفس بالا و به آنها نشان‌داد که ما به آنها اعتمادداریم و حمایت‌شان کنیم و بهترین تصمیم‌ها را برای آنها بگیریم تا خوشحال باشند و بتوانند بهترین نمایش را برای تیم و کشورشان اجرا کنند.

آیا دوست‌دارید حرف خاصی برای هوادارای تیم ملی خارج از کشور بزنید؟

هدف اصلی من و تیم همیشه این بوده است که بهترین باشیم و لباس تیم ملی را بالاتر از قبل ببریم. بیرون از زمین، هدف من این است که بهترین تمرینات، بهترین شرایط، بهترین امکانات و بهترین راه‌حل‌ها را برای تیم ملی بیاورم تا بتوانیم بهتر باشیم و نتایج بهتری بگیریم.

این خبر حدود ۱۵ ماه پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۴ )